Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 20:53

Od 10 października żółta strefa w całym kraju, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej

09-10-2020
Od 10 października żółta strefa obowiązywać będzie w całym kraju, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej (w naszym województwie w tej strefie znajdują się powiaty: mielecki i dębicki).

Zasady bezpieczeństwa

Obowiązkowe noszenie maseczki, zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności.

Pamiętaj o tym! Dlatego też: dostosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń, zakrywaj usta i nos, często myj i dezynfekuj ręce, zachowuj bezpieczną odległość od innych osób, unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

• st
  • s