Dziś jest: , 25.2.2024 00:17

Kolbuszowa

 

Aktualności

Oddział Urologii w Kolbuszowej numerem jeden na Podkarpaciu

30-01-2023
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia za 2022 roku Oddział Urologii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej jest wiodącym Oddziałem Urologicznym w województwie podkarpackim pod względem liczby wykonanych operacji raka prostaty i nerki.
 
Z danych wynika, że kolbuszowski Oddział Urologii jest na pierwszym miejscu w województwie podkarpackim pod kątem operacji raka prostaty (87 zabiegów) oraz usunięcia guzów nerki (40 zabiegów). Co więcej, w 2022 r., na oddziale łącznie odnotowanych zostało 3500 hospitalizacji, przeprowadzano zaś 1 120 operacji i 1 300 zabiegów.
 
Oddział Urologii w Kolbuszowej specjalizuje się w leczeniu nowotworów dróg moczowych (raka prostaty, nerki, pęcherza moczowego, jądra i prącia).
 
Rak prostaty
- Jako jeden z niewielu oddziałów w Polsce posiadamy możliwość kompleksowej diagnostyki i leczenia raka prostaty z uwzględnieniem biopsji prostaty, systemu do biopsji fuzyjnej prostaty oraz leczenia chirurgicznego - prostatektomii radykalnej. Ilość wykonanych prostatektomi radykalnych plasuje nas w czołówce oddziałów urologicznych w Polsce pod względem ilości wykonanych operacji oraz wśród tak zwanych HIGH VOLUME CENTER, czyli wysoko wyspecjalizowanych ośrodków wykonujących zaawansowane procedury urologiczne, a pracujących na oddziale operatorów jako HIGH VOLUME SURGEONS. Pozwala to na uzyskanie najlepszych wyników leczenia onkologicznego i czynnościowego (trzymanie moczu) – wyjaśnia lek. Krzysztof Ossoliński.
 
Rak nerki
Drugim najczęściej operowanym nowotworem w Oddziale Urologii w SP ZOZ Kolbuszowa jest rak nerki. - Wykonujemy zarówno operacje organo-oszczędzające jak i radykalne usunięcie nerki. Operacje organo-oszczędzające (usunięcie samego guza z pozostawieniem nerki) wykonywane są w guzach nawet do 7-8 cm. W bieżącym roku większość operacji guzów nerek, bo aż prawie 80%, miała charakter oszczędzający nerkę. Europejskie Towarzystwo Urologiczne uważa, że taki wskaźnik powyżej 70% świadczy o bardzo wysokiej jakości operacji wykonywanych w oddziałach urologii – tłumaczy lek. Krzysztof Ossoliński.
 
O oddziale
Oddział Urologii w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej liczy łącznie 18 łóżek oraz 6 łóżek na sali pooperacyjnej. Oddział wyposażony jest w  najnowocześniejszy sprzęt urologiczny. Ponadto do dyspozycji lekarzy i  pacjentów pozostaje, oddany w 2018 roku, nowoczesny blok operacyjny z dwoma salami do operacji urologicznych oraz salą cystoskopową. Na oddziale leczeni są pacjenci z zakresu schorzeń i wad układu moczowo-płciowego obu płci. Lekarze pracujący na oddziale specjalizują się w wykonywaniu operacji z dziedziny urologii onkologicznej: prostatektomia, cystektomia, orchidektomia, nefrektomia, zabiegi usunięcia guzów nerek z zaoszczędzeniem nerki (NSS) oraz nowoczesnymi metodami leczenia kamicy nerkowej (RIRS). W ramach organizacji leczenia onkologicznego został powołany wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą lekarze specjaliści radioterapii i  onkologii.
 
Diagnostyka
Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt, oddział oferuje również kompleksową diagnostykę urologiczną. Standardowo badania cystoskopowe wykonywane są giętkimi cystoskopami wyposażonymi w jednorazowe osłonki, co znacząco zmniejsza dyskomfort badania oraz ryzyko infekcji. W obrębie szpitala oraz we współpracy z podmiotami zewnętrznymi zespół medyczny dysponuje pełnym zakresem badań diagnostycznych w zakresie zarówno radiologii (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny), patomorfologii jak i diagnostyki laboratoryjnej. Kontynuacja leczenia podjętego w oddziale zapewniana jest w prowadzonej przez SP ZOZ Poradni Urologicznej.
Opr. B. Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo