Dziś jest: Wtorek, 21.5.2024 05:54

Kolbuszowa

 

Aktualności

Odsłonięcie muralu i obchody rocznic wrześniowych

11-09-2023
W piątek (8 września) byliśmy świadkami niezwykłych wydarzeń. Tego dnia bowiem odsłonięto mural, upamiętniający Janka Bytnara – patrona kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz uczczono pamięć poległych podczas II wojny światowej i bitwy o Kolbuszową.
 
Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa na cmentarzu oraz złożenie kwiatów przy mogiłach, w których spoczywają żołnierze polegli w obronie Ojczyzny. Uczestniczyła w niej Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, która podczas swojego wystąpienia powiedziała: - Nie chcemy, aby nasze dzieci i wnuki musiały na nowo, na ołtarzu Ojczyzny, składać swoje młode życie. Dlatego pamięć jest niezwykle ważna. Pamięć o bohaterach, pamięć ku przestrodze potomnych, ale także pamięć, która jest trwałym fundamentem budowania siły nowego społeczeństwa – mówiła i dodała zwracając się do zebranych gości oraz młodzieży. - Dziękuję za waszą obecność i za wszystkie podejmowane inicjatywy, które służą utrwaleniu pamięci, w przestrzeni publicznej, nas Polaków.
 
Janek Bytnar w roli głównej
Następnie, w przemarszu, który poprowadziła Orkiestra Dęta MDK zebrani udali się na plac kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego, na którym widnieje mural przedstawiający Janka Bytnara. Tam, uczniowie liceum wraz z harcerzami z Hufca ZHP im. Janka Bytnara zaprezentowali program artystyczny, przedstawiający życie bohatera "Kamieni na szaniec". Harcmistrz Genowefa Zdeb zaś wygłosiła referat, dotyczący dwudziestoletniej działalności szczepu i hufca, organizacji pierwszych Zlotów Bytnarowskich oraz przedstawiła wspomnienia o "Matuli harcerzy", tj. Zdzisławie Bytnarowej, matce Janka.
 
Wartości wypływające z życia…
W dalszej kolejności nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przed muralem, upamiętniającym Janka Bytnara. W akcie tym uczestniczyli: Zbigniew Chmielowiec - Poseł na Sejm RP, Ewa Draus - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Józef Kardyś - Starosta Kolbuszowski, Stanisław Fundakowski - Podkarpacki Wicekurator Oświaty, dr Piotr Szopa - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, Dariusz Fus - Dyrektor LO, Julita Stępień - Komendantka Hufca ZHP w Kolbuszowej, hm. Genowefa Zdeb oraz Krystyna Zembrowska - była Dyrektor LO. - Dzisiejsza uroczystość to niezwykle ważna chwila, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz mieszkańców powiatu. Jestem przekonany, że wartości wypływające z życia i działalności Waszego Patrona staną się drogowskazem, który będzie determinował wszelkie działania społeczności szkolnej – mówił Poseł RP Zbigniew Chmielowiec.  
 
Żyć dla Ojczyzny
Druga część piątkowych uroczystości odbyła się przy Zespole Szkół Technicznych, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed tablicami, upamiętniającymi poległych w Bitwie o Kolbuszową oraz podczas II wojny światowej. - Podczas tej uroczystości chcemy oddać hołd wszystkim, którzy 84 lata temu stracili swoje życie walcząc o wolną Polskę – mówił Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. - Pragnę wyrazić wielki szacunek i uznanie wobec tych, którzy nie wahali się ani chwili, gdy ojczyzna była w potrzebie i oddać należną cześć – dodał szef Powiatu. Następnie podziękował wszystkim za obecność i udział w piątkowej uroczystości. -  Niech to dzisiejsze spotkanie dla wszystkich tu obecnych będzie swoistą lekcją historii – mówił. Następnie przytoczył słowa Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział, że „sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. - Niech te słowa będą dla nas wszystkich swoistym drogowskazem na przyszłość, ale również nauką prawdziwej miłości do Ojczyzny – dodał Starosta Kolbuszowski.
Barbara Żarkowska

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo