Dziś jest: , 19.5.2024 18:49

Odznaczeni za zasługi dla obronności

01-02-2008

Z terenu Powiatu Kolbuszowskiego, 27 osób otrzymało Medale Za Zasługi dla Obronności Kraju (1 złoty i 26 srebrnych). Odznaczenia odebrali rodzice, których co najmniej trzech synów służyło w wojsku.
            Uroczystość wręczenia medali, odbyła się 29 stycznia br. w kolbuszowskim starostwie. Gratulacje odznaczonym złożyli Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu ppłk Mirosław Ciesielski, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć oraz Szef Wydziału Poboru i Uzupełnień WKU mjr Jacek Maik.

Mjr Jacek Maik przybliżył zebranym zasady, na podstawie których przyznawane są medale Za Zasługi dla Obronności Kraju. Starosta Józef Kardyś podkreślił w swym wystąpieniu, że to właśnie rodzice wskazując życiową drogę swym synom, uczyli ich, że powinni postępować tak, by jak mawiał Stanisław Staszic: „Być Narodowi użytecznym”. Poprzez naukę, pracę, służbę Ojczyźnie. Dziś możecie być dumni z postawy swoich synów i ich ofiarnej służby na rzecz umacniania obronności naszego kraju - dodał starosta kolbuszowski Józef Kardyś.

Medal „Za zasługi dla obronności kraju” – to polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej. Został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy (złoty medal - rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal - rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową). Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja. Medal dzieli się na trzy stopnie: Złoty Medal, Srebrny Medal, Brązowy Medal.

Wykaz rodziców, którzy otrzymali medale „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”:

UM Kolbuszowa

- Krystyna i Stanisław RUMAK,

- Zofia i Jan WĄSIK,

- Genowefa i Tadeusz ŻMUDA.

UG Majdan Królewski

- Stanisława i Bronisław KOLANO,

- Stanisław KOPEĆ,

- Genowefa TOMCZYK,

- Władysława i Stanisław TRAWIŃSCY,

- Maria i Stanisław WRÓBEL.

UG Raniżów

Złoty medal

- Eugenia KOŁODZIEJ.

- Maria i Jan GUŚCIORA,

- Weronika i Bolesław MARUT,

- Janina REMBISZ,

- Katarzyna i Władysław RĘBISZ.

UG Cmolas

- Krystyna i Jan DZIUBA.

UG Dzikowiec

- Janina i Jan Kozak,

- Krystyna i Henryk TRZEŚNIOWSCY.