Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 06:05

Ojczyzno, nasza Ojczyzno…

12-11-2019
Co zrobiłeś dla Ojczyzny w dniu 11 listopada? Jak uczciłeś pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę? W jaki sposób Twoje dzieci albo wnuki świętowały ten dzień? – tego typu pytania padały podczas homilii wygłoszonej na uroczystej Mszy Św. odprawionej w intencji Ojczyzny i mieszkańców powiatu kolbuszowskiego w poniedziałek (11 listopada), w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku obchodziliśmy 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w naszym powiecie zorganizowane zostały liczne uroczystości, podczas których można było świętować wydarzenia sprzed ponad stu laty. Rozpoczęły się one już w piątek (8 listopada), w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Była uroczysta akademia, program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Laureaci Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego przeprowadzonego z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. W sobotę (9 listopada) odbył się Bal Niepodległości, wręczone zostały również odznaczenia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa”. Rozgrany został także Międzynarodowy Turniej Oldbojów. Niedziela natomiast należała do najmłodszych. Wszystko za sprawą Balu Niepodległości Przedszkolaków, który odbył się w hali sportowo-widowiskowej Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. W poniedziałek (11 listopada) z kolei odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wspólna modlitwa
Tradycyjnie rozpoczęła je pobudka z Orkiestrą Dętą Miejskiego Domu Kultury na Rynku oraz osiedlach. O godz. 10.10 natomiast zebrane delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy odwiedzili groby Powstańców Listopadowych, Styczniowych, Ks. Ludwika Ruczki – Ojca Sybiraków oraz Legionistów, przy których odmówiona została wspólna modlitwa oraz złożone zostały kwiaty. Następnie w uroczystym pochodzie wszyscy przemaszerowali do kolbuszowskiej kolegiaty, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Wartości patriotyczne
Podczas nabożeństwa padło wiele istotnych pytań dotyczących naszej troski o Ojczyznę. Ks. Mateusz Olbrot w wygłoszonej homilii zastanawiał się czy potrafimy dzisiaj docenić fakt, że żyjemy w wolnej Polsce. – 101 lat temu nasi przodkowie na pewno lepiej wiedzieli co to znaczy wolna ojczyzna, kiedy po latach niewoli mogli znowu mówić w ojczystym języku, czytać ojczyste książki, kiedy mogli uczyć polskiej historii czy geografii, kiedy mogli swoim dzieciom przekazywać piękne, polskie tradycje – mówił. Podkreślał, że Ojczyzna to zbiorowy obowiązek każdego z nas. Następnie postawił wszystkim zebranym kilka pytań. – Ja zawsze idąc do szkoły na lekcje po Narodowym Święcie Niepodległości, pytam młodzieży jak spędzili ten dzień? Bo po co jest ten dzień wolny? Nie idziemy do pracy ani do szkoły, dlatego też - dzisiaj powinniśmy zrobić cokolwiek, aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy polegli w walce za naszą Ojczyznę – zachęcał i dalej pytał. - Gdzie jest dzisiaj młodzież? Gdzie są nasze dzieci? Co zrobiliśmy, aby one ten dzień uczciły? Co ja - jako mama, tata, babcia czy dziadek zrobiłem, aby przekazać swojemu dziecku czy wnukowi wartości patriotyczne? - mnożył pytania.

Hymn na Rynku
Po uroczystej Mszy Św. wszyscy zebrani przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry MDK na kolbuszowski Rynek, gdzie przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny” złożone zostały kwiaty. O godz. 12.00 nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Po południu z kolei, spod budynku Starostwa Powiatowego, wyruszył marsz patriotyczny Nordic Walking.