Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 00:34

Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych

26-04-2006

Od 1 kwietnia 2006 roku dzięki staraniom władz Powiatu, w kolbuszowskim Starostwie Powiatowym zaczął działać Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.

Ośrodek świadczy na terenie powiatu kolbuszowskiego usługi z zakresu informacji i poradnictwa na rzecz osób niepełnosprawnych, podmiotów oraz pracodawców, prowadzących działalność na ich rzecz, polegając na udzielaniu aktualnych i rzetelnych informacji niezbędnych osobom niepełnosprawnym do uzyskania właściwej pomocy i wsparcia organizacjom do jego udzielania a pracodawcom do zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Do podstawowych zadań Ośrodka należy udzielanie i upowszechnianie informacji służących wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, a w szczególności dotyczących:

• praw osób niepełnosprawnych w tym wynikających z kodeksu pracy;

• możliwości wsparcia finansowego i rzeczowego osób niepełnosprawnych, wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w szczególności dotyczących:

- przekwalifikowania i szkolenia osób niepełnosprawnych,

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,

- turnusów rehabilitacyjnych i ośrodków rehabilitacyjnych,

- warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej,

- likwidacji barier architektonicznych i technicznych w komunikowaniu się,

• systemowych rozwiązań dotyczących:

- edukacji osób niepełnosprawnych,

- pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego,

- rehabilitacji leczniczej i leczenia, wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych,

• instytucji wsparcia najbliższych miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej,

• organizacji zrzeszających i działających na rzecz osób niepełnosprawnych i oferowanych przez nie formach pomocy,

• ustawowego wspierania pracodawców osób niepełnosprawnych,

• programów Unii Europejskiej, rządowych, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, PFRON, samorządowych oraz organizacji pozarządowych, w których beneficjentami są osoby niepełnosprawne.

Wszelkich informacji i porad dla osób niepełnosprawnych udzielają pracownicy Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych pod nr telefonu 017 2275-829 w godzinach urzędowania Starostwa Powiatowego tj. poniedziałek od godz. 8:00 - 16:00, wtorek - piątek od godz. 7:30 - 15:30.