Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 14:14

Ostatnie chwile w Walencji

15-07-2021
Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni spędzają ostatni tydzień w Hiszpanii. Ich staż zawodowy dobiega końca i pora wraca do domu.

Wracają pełni nowych doświadczeń, zdobytych umiejętności i wrażeń. Pobyt w Walencji był z pewnością dla nich doskonałą okazją do poznania warunków pracy, bogatej hiszpańskiej kultury oraz nauki języków. Młodzież ostatni weekend spędzony w Hiszpanii, a dokładniej w Walencji poświęcili na zwiedzanie kilku ważnych i pięknych miejsc charakterystycznych dla tego regionu.

Gdzie byli?
1.Katedra La Sea
Katedra w hiszpańskiej Walencji znana jest jako miejsce, gdzie według tradycji przechowywany jest Święty Graal. Oficjalna nazwa świątyni to Katedra-Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (hiszp. Iglesia Catedral-Basílica Metropolitana de la Asunción de Nuestra Señora de Valencia).Ten najważniejszy kościół katolicki w Walencji wznoszono przez blisko 700 lat. Jedna z kaplic nazywa się Kaplicą Kielicha, w której wystawiany jest Święty Graal (hiszp. Santo Cáliz), czyli kielich wykorzystywany w trakcie Ostatniej Wieczerzy przez Jezusa Chrystusa przy odprawianiu Eucharystii. Znajduje się według tradycji w bocznej kaplicy katedry w Walencji.

2. Muzeum Sztuk Pięknych - Museo de Bellas Artes de Valencja
Muzeum Sztuk Pięknych zostało założone w I poł. XIX wieku. Posiada ono największą kolekcję sztuki w mieście i jedną z najważniejszych w Hiszpanii. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 2000 dzieł od XVI do XX wieku. Genialne obrazy Diego Velazqueza czy Joaquina Sorolli zachwycą nie tylko koneserów sztuki. Dumą obiektu jest wspaniała kolekcja malarstwa gotyckiego z XIV i XV wieku.

3. Arena do walk byków – Plaza de Toros de Valencia
Arena do walk byków budowlą przypomina rzymskie Koloseum. Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku, obok niej znajduje się małe muzeum, w którym można podziwiać piękne stroje torreadorów.

4. Muzeum Ceramiki - Museo Nacional de Ceramica Artes
Narodowe Muzeum Ceramiki powstało w II poł. XX wieku. Jego bogata kolekcja zawiera fantastyczne wyroby ceramiczne oraz zachwycającą porcelanę od czasów prehistorycznych do współczesności. Wyroby te świadczą o pokrewieństwie ceramiki muzułmańskiej i chrześcijańskiej.  Dumą muzeum jest zbiór tradycyjnych walenckich ceramik.

5. Rynek Główny - Mercado Central de Valencia
Jest to ogromna hala targowa w której można kupić wszelkiego rodzaju produkty spożywcze. Przede wszystkim zachwyca swoją oryginalną budowlą z pięknymi witrażami i  mozaikami.

6. Ogrody Turii, czyli park w starym korycie rzeki -  Jardi del Turia
Założony został w dawnym korycie rzeki. Ogrody Turii przecina kilkanaście mostów, z których każdy jest inny, pochodzi z różnych okresów. Na terenie całego ogrodu znajdują się place zabaw, fontanny, wesołe miasteczko z wielkim kołem diabelskim, Miasto Sztuki i Nauki, w którym znajduje się Hemisferic, czyli futurystyczny budynek w kształcie ludzkiego oka, gdzie można oglądać filmy 3D na ogromnym sferycznym ekranie imax o powierzchni 900 m2. Nieopodal znajduje się Muzeum Nauki – Museo de las Ciencias, gdzie można zgłębiać swoją wiedze i naukę interaktywnie. Kilkadziesiąt metrów dalej usytuowane jest największe europejskie oceanarium - oceanografic. W kilku budynkach i podziemnych akwariach można podziwiać ryby i zwierzęta wodne z kilku stref klimatycznych ziemi. Największą atrakcją jest delfinarium, w którym odbywają się pokazy wytresowanych delfinów. Natomiast zwierzęta lądowe z czterech ekosystemów afrykańskich można zaobserwować w Zoo – bioparc o powierzchni 10 ha. Z wielu punktów widokowych można podglądać zwierzęta: słonie, żyrafy, hipopotamy, goryle, lamparty, lemury, flamingi i inne.

7. Plaża
Długa piaszczysta plaża podzielona na trzy części: Malvarrosa, Cabanyal, Arenas o del Canyamelar, ciągnąca się wzdłuż całej Valencji.