Dziś jest: Środa, 8.5.2024 22:14

Kolbuszowa

 

Aktualności

Pamięci doktora Stanisława Krzaklewskiego

10-06-2014

W czwartek, 12 czerwca, będzie mijać 40. rocznica śmierci doktora Stanisława Krzaklewskiego. - Mało kto z nas pamięta tę postać, a jest to postać wybitna, która bardzo zasłużyła się dla naszego powiatu oraz województwa podkarpackiego – mówił podczas majowej sesji Rady Powiatu – radny Jarosław Ragan.

 

W niedzielę, 15 czerwca, o godz. 12, w kolbuszowskiej kolegiacie pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona msza święta w intencji doktora Stanisława Krzaklewskiego. Nabożeństwo w jego intencji zostanie także odprawione w szpitalnej kaplicy Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, o godz. 10.  

                                 

Poniżej publikujemy wspomnienia doktora Jarosława Ragana, radnego Rady Powiatu o śp. doktorze Stanisławie Krzaklewskim.  

 

Lekarz medycyny Stanisław Krzaklewski urodził się 17 lutego 1910 roku w Zabłotowcach jako drugi syn Bronisława i Marii. Szkołę średnią ukończył we Lwowie. W latach 1931-1936 studiował medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, uzyskując dyplom lekarza w 1936 roku. Tam też rozpoczął pracę lekarza w Klinice Chirurgii profesora Lipińskiego.

W 1939 roku brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu przedostał się do Lwowa, gdzie podjął pracę w Oddziale Chirurgii jako asystent profesora Dobrzanieckiego w Instytucie profesora Weigla. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa w 1941 roku rozpoczął działalność w zorganizowanym lecznictwie konspiracyjnym. Doszedł do funkcji dowódcy wojsk sanitarnych Armii Krajowej w okręgu stanisławowskim. W 1944 roku przyjechał do rodziny w Nowym Sączu, a z początkiem 1945 roku otrzymał pracę lekarza okręgowego Ubezpieczalni Społecznej w Ulanowie w powiecie niżańskim. W tym czasie był przez krótki czas więziony w Zamku w Rzeszowie za pomoc sanitarną i lekarską, którą udzielał na wezwanie partyzantom. Po opuszczeniu aresztu przez kilka miesięcy był zastępcą dyrektora Szpitala PCK w Nisku.

W listopadzie 1948 roku przyjął stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego i Ordynatora Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Praca zawodowa i społeczna od tej pory koncentrowała się na polu organizowania służby zdrowia w całym powiecie kolbuszowskim. W latach pięćdziesiątych współpracował z lekarzem powiatowym Eugeniuszem Adamusem, inicjując powstanie Ośrodków Zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Młp., punktów lekarskich i pielęgniarskich w Majdanie Królewskim, Niwiskich, Przedborzu i Wilczej Woli, które później przekształciły się w Ośrodki Zdrowia.

Przyczynił się do otwarcia Izb Porodowych w Cmolasie, Lipnicy, Niwiskich, Spółdzielni Zdrowia w Nienadówce oraz Poradni Przeciwgruźliczej w Górnie. Organizował konsultacje zawodowe dla kierowników punktów felczerskich. Zabiegał też o budowę nowego, dużego szpitala w Kolbuszowej, co zostało zrealizowane pod koniec lat sześćdziesiątych.

Był człowiekiem wielu organizacji społecznych. Należał do Krajowego Związku Chirurgów Polskich. Był członkiem Lekarskiego Sądu Koleżeńskiego w Rzeszowie, co było dowodem powszechnego uznania w środowisku lekarskim dla jego nieskazitelnego charakteru. Przewodniczył także Powiatowemu Komitetowi do zwalczania znachorstwa w Powiecie Kolbuszowskim. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami im. J. Goslara.

Zmarł nagle, w trakcie pracy, w swoim długo oczekiwanym nowym budynku szpitala, 12 czerwca 1974 roku. Śmierć wymarzona przez większość lekarzy zabiegowców - na stanowisku pracy, lecz była to śmierć przedwczesna. Społeczeństwo masowym udziałem w pogrzebie wyraziła swoje uczucia wdzięczności dla zmarłego lekarza.

Lekarz medycyny Stanisław Krzaklewski był specjalistą chirurgii ogólnej, znakomicie prowadził Oddział Chirurgii wykonując setki operacji, ratując życie i zdrowie wielu tysiącom osób. Zapisał się chlubnie w historii powojennej powiatu kolbuszowskiego. Jako lekarz niósł pomoc nie tylko z zakresu chirurgii. Był znakomitym znawcą wszystkich dziedzin medycyny. Potrafił pomóc pacjentowi z chorym zębem, jak też kobiecie rodzącej dziecko. Nigdy nie patrzył na porę dnia. Z zakresu chirurgii ogólnej należy podkreślić, że wykonywał zabiegi operacyjne, które w chwili obecnej zostały przyporządkowane do ortopedii i traumatologii, urologii czy chirurgii dzieci. Niektóre zabiegi wykonywał na poziomie klinik chirurgicznych, w tym np. usunięcie tarczycy w tzw. znieczuleniu w kręgosłup. Odział Chirurgii Ogólnej w czasach jego pracy był znany w całym regionie Podkarpacia i ściągali tu pacjenci z różnych miejscowości. Stworzył podwaliny organizacji służby zdrowia w powiecie kolbuszowskim. Wykształcił lekarzy, którzy nieśli pomoc mieszkańcom naszego powiatu. Dlatego ważne jest, aby pamięć o Tym wybitnym kolbuszowianie została wśród nas.

Radny Rady Powiatu...
W kolbuszowskim...

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo