Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 01:02

Piknik bez plastikowych talerzy i sztućców

02-07-2019
Ekologiczny piknik – bez plastikowych talerzy i sztućców - zorganizowali uczniowie z grupy Erasmus+ z kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Warto podążyć ich śladem.

- Piknik w wersji ekologicznej wymagał większego zaangażowania, ale udowodniliśmy sobie, że wystarczy chcieć, aby zmniejszyć ilość plastiku w otaczającym nas świecie – mówią uczestniczy tego wydarzenia.

Na rowerach
Piknik odbył się w Kamionce, do której uczniowie kolbuszowskiego Liceum dotarli… rowerem. Uczestnicy przygotowali się odpowiednio do tej wyprawy zabierając ze sobą talerze (szklane lub ceramiczne), bidony z wodą (kranówką lub filtrowaną) oraz zakupy zrobione bez foliowych reklamówek, tacek, siateczek i innych niepotrzebnych opakowań, które generują tylko sterty niepotrzebnego plastiku. - Przygotowane wspólnie, we wspaniałej atmosferze zdrowe i pyszne sałatki smakowaliśmy za pomocą tradycyjnych sztućców – wspominają młodzi ekolodzy. - Wszystkie organiczne odpadki spakowaliśmy, aby wyrzucić je do przydomowego kompostownika - dodają.

Kilka zasad
Uczniowie sprawdzili także swoją wiedzę w krótkim teście na temat zasad zero-waste. Najważniejsze z nich, które każdy może stosować to:
- zabieraj zawsze swoją materiałową siatkę na zakupy
- nie wybieraj warzyw czy owoców pakowanych na plastikowych tackach czy w plastikowym opakowaniu
- wybieraj produkty w opakowaniach szklanych a nie plastikowych (słoiki czy butelki będziesz mógł ponownie wykorzystać)
- używaj materiałowych woreczków na produkty kupowane luzem (przynieś je z domu – kupione lub uszyte z np. firanki)
- pij wodę z kranu zamiast wody mineralnej w plastikowej  butelce
- kupuj napoje w szklanych opakowaniach
- nie używaj naczyń ani sztućców jednorazowych
- nie używaj plastikowych rurek do napojów

Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą ograniczyć ilość odpadów.
Opr. B. Żarkowska