Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 23:43

Po 23. Prezentacjach…

05-06-2019
W niedzielę (2 czerwca), w kolbuszowskim skansenie odbyły się 23. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Tym razem pracownicy Muzeum pragnęli ukazać relację między mistrzem i uczniem.

Wszystko zaczęło się o 12.30. Przed chałupami w skansenie rozłożyli swe warsztaty mistrzowie rękodzieła i rzemiosła, m.in. krawcowe, hafciarki, bibułkarki, malarze, rzeźbiarze, zabawkarze, a także rzemieślnicy wyrabiający dachówki, plecionkę z wikliny i korzenia sosny oraz zielarki. Przy nich zasiedli uczniowie i uczennice. W szkole z Trzebosi Paweł Płudowski prowadził warsztaty gry na skrzypcach, w olejarni specjaliści tłoczyli olej z siemienia lnianego, nasion rzepaku, konopi i czarnuszki. Przy garncarni trwały pokazy toczenia glinianych naczyń prowadzone przez państwa Plizgów z Pogwizdowa.

W spichlerzu z Bidzin można było obejrzeć wystawę skomponowaną z prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – malarstwa twórców z regionu, m.in. takich mistrzów, jak Franciszek Frączek, Jan Kaznecki, Cezary Kotowicz, Władysław Michał Matusz, Tadeusz Kuduk, Henryk Momot, Krystyna Suss-Aksamit czy Janina Ożóg-Czarnowska.

W szkole z Trzebosi i karczmie z Hadli Kańczuckich panie z Kół Gospodyń Wiejskich sprzedawały swoje wyroby: pierogi, kapustę ziemniaczaną, chleb ze smalcem, ciasta, bułeczki drożdżowe i inne smakołyki, o których się turystom nie śniło, dopóki nie spróbowali.

Później, od godz. 15.00, na scenie rozpoczęły się występy zespołów muzycznych, pokazy tańców oraz widowiska i pogadanki. Występowali Kapela z Kolbuszowej, Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy”, Lidia Biały ze Świlczy, Kapela z Hyżnego, Kapela Pawła Płudowskiego, Zespół „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, Kapela z Huty Komorowskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wolany wraz z Kapelą z Woli Zarczyckiej. Atrakcjom nie było końca. Aż żal, że już po wszystkim. Zostały wspomnienia i fotografie.
Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Fot. J. Mazurkiewicz i K. Migurska.

Szczegóły:  www.muzeumkolbuszowa.pl

kontakt: Agata Front