Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 10:32

Podatnicy się ucieszą

23-06-2006

Ta wiadomość na pewno ucieszy wielu podatników – mieszkańców powiatu kolbuszowskiego,

Którzy nie popierają rozwoju biurokracji w naszym kraju, a co za tym idzie wzrostu wydatków na administrację.

W rankingu na najtańszy urząd w Polsce, przeprowadzonym przez ogólnopolskie Pismo Samorządu terytorialnego „Wspólnota” Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej zajęło III miejsce, w kategorii najniższe wydatki bieżące na administrację przeliczone na jednego mieszkańca – powiat poniżej 75 tys. mieszkańców. Trzecie miejsce na 379 powiatów w Polsce to na pewno sukces.

Wiele czynników spowodowało  że kolbuszowskie Starostwo jest jednym z najtańszych urzędów w Polsce. Między innymi polityka kadrowa. Zwiększająca się liczba zadań nakładanych na samorządy powiatowe nie skutkuje tutaj zwiększeniem liczby zatrudnionych. Inaczej mówiąc w Starostwie optymalizuje się liczbę stanowisk, zwiększając zakresy obowiązków, wykorzystując stażystów, pilnując zarazem , aby obsługa mieszkańców nie uległa pogorszeniu. Duże znaczenie ma tu również doskonalenie struktury organizacyjnej, oraz skupienie wszystkich wydziałów w jednym obiekcie, jednym budynku. Płace pracowników kolbuszowskiego Starostwa nie należą do wysokich, są nawet niższe od pracowników niektórych Urzędów Gmin z terenu powiatu. Nie bez znaczenia są też oszczędności w rozmowach telefonicznych i wydatkach biurowych.

Uroczystość wręczenia dyplomów dla laureatów odbyła się 21 czerwca br. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach, w obecności przedstawicieli rządu, oraz   samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego. Z rąk redaktora naczelnego „Wspólnoty” Janusza Króla dyplom i gratulacje dla Powiatu Kolbuszowskiego odebrał Starosta Bogdan Romaniuk, w towarzystwie Sekretarza Powiatu pani Elżbiety Wróbel.

BP