Dziś jest: Poniedziałek, 6.5.2024 13:32

Podsumowanie VI kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej

23-04-2024
W czwartek (18 kwietnia), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, radni Rady Powiatu Kolbuszowskiego zebrali się na 61., ostatniej już w tej kadencji, sesji.

Podczas jej trwania wysłuchali informacji przedstawionej przez Martę Rainer – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej, która omówiła sytuację na rynku pracy na terenie powiatu kolbuszowskiego w ubiegłym i pierwszym kwartale obecnego roku. Następnie podjęli uchwałę w sprawie Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024 – 2030 oraz uchwałę dotyczącą Programu Korekcyjno- Edukacyjnego dla Osób stosujących Przemoc Domową na lata 2024-2030. Małgorzata Mokrzycka-Kwaśnik – Skarbnik Powiatu z kolei poinformowała o najnowszych zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kolbuszowskiego oraz uchwale budżetowej Powiatu Kolbuszowskiego na rok 2024.

Ważne zadania i inwestycje
Jednym z punktów czwartkowej sesji było podsumowanie ponad pięcioletniej pracy VI kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej. W tym miejscu głos zabrał Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek. Starosta przypomniał większe dokonania zrealizowane podczas trwania VI kadencji. - Niewątpliwie była to kadencja rekordowa w inwestycje oraz pozyskane fundusze. W tym czasie zrealizowaliśmy wiele zadań, które dzisiaj służą mieszkańcom naszego Powiatu – podkreślił. Wśród nich wymienić można: otwarcie nowo przebudowanego bloku operacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej, rozbudowę parkingu przy Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej, budowę nowoczesnej strzelnicy przy Liceum Ogólnokształcącym,  modernizację trzech szkół ponadpodstawowych, Centrum Kształcenia Zawodowego oraz otoczenia Szpitala Powiatowego, realizację projektu pn. „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”, skierowanego do uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych z Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni, którego wartość wynosiła prawie 2 mln zł, przebudowę ponad 80 kilometrów dróg powiatowych, budowę czterech mostów, a także 10 nowoczesnych przejść dla pieszych z miernikami prędkości. - Wymieniłem tylko najważniejsze wydarzenia i zrealizowane zadania podczas kończącej się VI kadencji Rady Powiatu. Było ich zdecydowanie więcej, jednak nie sposób ich wszystkich tutaj przywołać - mówił. - Z pewnością mogę śmiało podsumować, że mijająca VI kadencja Rady Powiatu to czas bardzo dynamicznego rozwoju dla naszego Powiatu Kolbuszowskiego. Będąc w różnych powiatach naszego województwa i nie tylko, widzę i wiem, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Nasze plany i zamierzenia na VI kadencję były bardzo ambitne i w zasadzie prawie wszystkie zrealizowaliśmy – podsumował. - Na koniec dodam, że aktualnie jesteśmy w trakcie modernizacji Starostwa, Powiatowego Urzędu Pracy oraz budowy bazy Zarządu Dróg Powiatowych. Opracowywana jest również dokumentacja na budowę farmy fotowoltaicznej oraz przebudowę kotłowni w Szpitalu oraz Oddziale Nefrologii i Dializoterapii - dodał.

Zgodna współpraca
Starosta Kolbuszowski podkreślił, że rozwój powiatu i świetne wyniki jakie uzyskano nie byłby możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z różnymi instytucjami czy służbami. - W  tym miejscu serdeczne podziękowania składam Panu Posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi za wszelką okazaną nam pomoc, któremu szczególnie leży na sercu dobro POWIATU KOLBUSZOWSKIEGO – powiedział. Słowa podziękowania skierował do przedstawicieli Województwa Podkarpackiego, samorządów gminnych, radnych, członków Zarządu oraz wszystkich osób, które swoim działaniem wspierały rozwój naszej małej ojczyzny. - Serdeczne słowa podziękowania pragnę złożyć tym wszystkim, bez których nasze sukcesy inwestycyjne nie byłyby możliwe. Dziękuję samorządom gminnym: Gminie Niwiska, Gminie Majdan Królewski, Gminie Cmolas, Gminie Dzikowiec, Gminie Kolbuszowa oraz Gminie Raniżów za bardzo dobrą współpracę, której wymiernym efektem są odremontowane drogi powiatowe oraz nowo wybudowane odcinki chodników. Służą one wszystkim mieszkańcom naszego Powiatu. Dziękuję za zrozumienie oraz udzieloną pomoc finansową. Bez niej nie bylibyśmy w stanie wykonać tak dużej liczby inwestycji drogowych. Chcę tylko tu wskazać, że w obecnej kadencji z poszczególnych gmin otrzymaliśmy następującą pomoc finansową: Gmina Cmolas – 2 594 278 zł; Gmina Niwiska – 2 633 150 zł; Gmina Kolbuszowa – 334 144 zł; Gmina Dzikowiec – 3 060 486 zł; Gmina Majdan Królewski – 4 536 878 zł - wymienił. Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek z kolei podkreślił, że pomyślna finalizacja wielu przedsięwzięć w tej kadencji możliwa była dzięki wzajemnemu zaufaniu, zrozumieniu oraz zgodzie. - Współpraca ta przyniosła także liczne korzyści w postaci pozyskania środków finansowych oraz profesjonalnego wsparcia w realizacji projektów - powiedział. Na koniec podziękował wszystkim radnym oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w rozwój naszej małej ojczyzny jaką jest POWIAT KOLBUSZOWSKI.

Podczas obecnej kadencji zwołanych zostało 61 sesji, na których radni podjęli 328 uchwał. Zarząd Powiatu z kolei spotkał się 290 razy i podjął 1590 uchwał. Każda z komisji natomiast odbyła po 59 posiedzeń.