Dziś jest: Piątek, 17.5.2024 12:36

Polska Niepodległa… Obchody 89 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

14-11-2007

W tym roku obchodziliśmy 89. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę Rosji, Niemcom i Austrii – zaborcom Rzeczypospolitej. Dało to nam szansę na niepodległość. Polacy zaczęli przejmować władzę na okupowanych ziemiach. 10 listopada przyjechał do Warszawy marszałek Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. Dzień później, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim.

Obchody Święta Niepodległości w Kolbuszowej rozpoczęto od porannego capstrzyku Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury po kolbuszowskich ulicach miasta. Następne uroczystości obchodzono na cmentarzu parafialnym, gdzie po wspólnej modlitwie, którą poprowadził Ks. Kapelan Ryszard Kiwak władze w osobach: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Waldemar Macheta, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Zastępca Burmistrza Marek Gil oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych, partii, organizacji społeczno-politycznych i szkół złożyli kwiaty na grobach Powstańców Listopadowych, Styczniowych oraz na mogile Ks. Ludwika Ruczki-Ojca Sybiraków.

Po wspólnej modlitwie i krótkiej refleksji, uczestnicy obchodów poprowadzeni przez orkiestrę dętą przemaszerowali do Kolbuszowskiej Kolegiaty p.w. Wszystkich Świętych, gdzie w intencji Ojczyzny i mieszkańców ziemi kolbuszowskiej odprawiona została uroczysta Msza Św. Homilię wygłosił Prepozyt Kapituły Kolegiackiej Ks. Prałat Kazimierz Szkaradek – Dziekan Dekanatu Kolbuszowskiego, który nawiązał do wydarzeń 1918 roku, heroizmu i patriotyzmu Polaków w walce o niepodległość, a także gorliwości narodu polskiego w wiarę chrześcijańską.

Po zakończonym nabożeństwie, we wspólnym pochodzie ulicami miasta poczty sztandarowe wraz z uczestnikami mszy św. udali się do Zespołu Szkół Nr 1 im. 11 Listopada na okolicznościową akademię. Przed budynkiem szkoły młodzież z Gimnazjum złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Z okazji Święta Niepodległości młodzież z ZS nr 1 im. 11 Listopada w Kolbuszowej przygotowała montaż poetycki, opierający się na faktach i wydarzenia lat niewoli Polaków.

Na zakończenie narodowego święta w Kolbuszowej uczestnicy mogli obejrzeć okolicznościową wystawę.

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę państwowości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.