Dziś jest: Środa, 8.5.2024 23:09

Ponad sto tysięcy złotych na sprzęt i umundurowanie

24-01-2024

Oddział przygotowania wojskowego, funkcjonujący w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej wzbogaci się o nowy sprzęt i umundurowanie. Ich zakup możliwy jest dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Łącznie całe zadanie kosztować będzie 127 050 tys. zł, z czego 101 640 zł stanowi dotacja z MON, pozostała kwota pochodzi z budżetu Powiatu Kolbuszowskiego.

W ramach tej kwoty mieszczą się:
- ubrania dla 29 uczniów OPW, którzy rozpoczęli naukę w klasie I ZST w Kolbuszowej w roku szkolnym 2023/2024 na kwotę 42 050 zł;
- pakiet szkoleniowy dla całego OPW na kwotę 85 000 zł.

Jeśli chodzi o pakiet szkoleniowy, to zakupione zostaną m.in.: kamizelki taktyczne (30 szt.), gumowa atrapa karabinka z pasem nośnym (30 szt.), hełmy i okulary ochronne (po 30 szt.), komplet do kwalifikowanej pierwszej pomocy, radiotelefon PMR (10 szt.), kurtki (60 szt.), makieta broni szkoleniowej - karabinka rozbieralnego w systemie AK (2 szt.), latarka czołowa (30 szt.). Umundurowanie natomiast obejmować będzie zakup: bluz i spodni, koszulek, beretów, bluz ocieplanych, plecaków taktycznych, rękawic i czapek zimowych oraz zestawów oznak regulaminowych do ubioru.

Teoria i praktyka
Oddział Przygotowania Wojskowego funkcjonuje w Zespole Szkół Technicznych od września ub. r. Tworzą go uczniowie z klasy I w zawodach: technik mechanik, technik mechatronik oraz technik elektryk. W ramach kształcenia realizują szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, prowadzone w formie dodatkowych zajęć edukacyjnych, określonych w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Program Oddziału, w części teoretycznej, realizowany jest przez szkołę, natomiast w części praktycznej przez patronacką jednostkę wojskową.

Patronat nad Oddziałem
Patronacką jednostką wojskową dla Zespołu Szkół Technicznych jest 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, z którą podpisano stosowne porozumienie. Określa ono zasady współpracy szkoły i 3. Podkarpackiej Brygady OT w zakresie realizacji programu kształcenia dla OPW. Jego celem jest zrealizowanie programu szkolenia uczniów w Oddziale Przygotowania Wojskowego w zakresie praktycznych umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych, jak również wspólnego działania na rzecz obronności państwa oraz rozwijania wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności i miłości za Ojczyznę.
B. Żarkowska