Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 03:48

Powiatowa Sieć Szkół Promujących Zdrowie

28-04-2006

Pierwszy dzień wiosny 2006 r. na trwale wpisze się do historii Szkoły Podstawowej w Zielonce. Szkoła była gospodarzem Gminnego Spotkania Integracyjnego Szkół Promujących Zdrowie. Należąc do Powiatowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie podjęto się trudu zorganizowania powyższego spotkania.

Obecnie Szkoła Podstawowa w Zielonce stara się o uzyskanie certyfikatu wojewódzkiego. W tym celu szkoła podejmuje szereg działań, mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Organizowane są pogadanki z pracownikami służby zdrowia, prelekcje dla rodziców, konkursy, wystawy. Szkoła stara się aktywnie spędzać czas – jeżdżąc na wycieczki rowerowe, chodząc na spacery po najbliższej okolicy, pływać w basenie i uprawiając sport. Wszyscy zaangażowani  są do zajęć pozalekcyjnych, takich, jak: SKS, drużyna harcerska i zuchowa, klub „4H”, zespół tańca. Zajęcia te pomagają oderwać się od telewizora i w aktywny sposób spędzać czas. Wszelkim działaniom przyświeca hasło: „Zdrowie promujemy – dłużej żyjemy”.

Pod tym też hasłem odbyło się spotkanie z przedstawicielami szkół z gminy, zarówno zrzeszonymi w Sieci Szkół Promujących Zdrowie, jak i nie. Chciano podzielić się z nimi swoim doświadczeniem, wymienić uwagi, nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim – nawiązać ciekawe znajomości. Szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkół Podstawowych w Raniżowie, Mazurach, Posuchach, Staniszewskiem, Woli Raniżowskiej oraz z Gimnazjum w Raniżowie wraz ze swoimi opiekunami.

Na spotkanie przybyli także inni goście: dr Barbara Wolny, Rejonowy Koordynator Szkół Promujących Zdrowie; Katarzyna Cesarz, inspektor ds. Promocji i Kultury Powiatu Kolbuszowskiego; Alicja Rzeszutek; Jan Niemczyk, wójt gminy Raniżów; a także Władysław Kobylarz, sołtys Zielonki.

Po części artystycznej zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy – rywalizacji sportowych oraz konkursu plastycznego. Do walki o tytuły mistrzów w różnorodnych kategoriach zagrzewał spontaniczny doping publiczności.

Kalorie zgubione w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego uczestnicy spotkania mogli nadrobić delektując się smakołykami ustawionymi na szwedzkim stole. Czego tam nie było! Sałatki, wędliny, wypieki, soki!!!  Tak wystawne przyjęcie możliwe było dzięki zaangażowaniu rodziców i hojności sponsorów, którym w tym miejscu pragniemy podziękować. Za wsparcie naszej inicjatywy serdecznie dziękujemy: Gminnemu Ośrodkowi Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Raniżowie, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury, Sportu w Raniżowie, Władysławowi Kobylarzowi, Zofii Liszcz, Ryszardowi Rembiszowi, Grzegorzowi Decowi, Annie i Stanisławowi Seremetom,  Stanisławowi Sasieli.