Dziś jest: Wtorek, 23.4.2024 11:19

Powrót do czasów naszych ojców

05-07-2016
Nastolatek w czasach naszych ojców – czy to możliwe? A jakże. Taką podróż w czasie serwuje dzieciom i młodzieży Stowarzyszenie Inkubator Inicjatyw Passa z Przedborza.

Stowarzyszenie Inkubator Inicjatyw Passa z Przedborza uzyskało dofinansowanie pochodzące ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, realizowanego w ramach projektu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

Inicjatywa, wymyślona przez Stowarzyszenie pn. „Makagigi, nakaslyk, skudlać, czy dzisiejszy nastolatek odnalazłby się w czasach naszych ojców” polega na organizacji wolnego czasu podczas wakacji dla 25 dzieci w wieku od 9 do 16 lat. Program zajęć jest bardzo bogaty. W wakacyjnym harmonogramie znalazł się cykl warsztatów tematycznych (kuchnia tradycyjna, obrzędy, tradycje, medycyna ludowa, gwara lokalna, rękodzieło ludowe), który zostanie zakończony wystawą prac wytwórczych podczas imprezy „Biesiada Sąsiedzka” w Przedborzu; warsztaty plastyczne zakończone wykonaniem malowidła ściennego, przedstawiającego materiały wystawowe oraz pięć wyjazdów rekreacyjno-turystyczno-edukacyjnych. Uczestnicy odwiedzą m.in. elektrownię wodną w Myczkowcach, Muzeum Kard. A. Kozłowieckiego, park linowy oraz kino. Warsztaty tematyczne prowadzone są przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Przedborza, Huty Przedborskiej, malarza hobbystę oraz bibliotekę w Przedborzu.

Dla uczestników projektu wszystkie wydarzenia są bezpłatne. - Cieszymy się, że naszymi wspólnymi działaniami przybliżamy dzieciom i młodzieży tradycje naszych ojców oraz organizujemy ich czas wolny, zapewniając różnorodne zajęcia i wyjazdy - mówi koordynator projektu Joanna Gros. - Dodatkowo cieszy fakt, że nasz projekt został wybrany spośród aż 604 zgłoszonych, co stanowi dla nas stanowi duże wyróżnienie. W całym powiecie kolbuszowskim udało się to tylko dwóm organizacjom – dodaje koordynatorka.

Inicjatywa, realizowana w ramach projektu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” i dofinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, trwa od 13 czerwca do 1 września br. Do tej pory odbyły się już warsztaty tradycyjnej kuchni lokalnej, podczas których panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Przedborskiej wspólnie z uczestnikami przygotowywały chleb, racuchy twarogowe oraz zupę owocową. Uczestnicy proejktu odwiedzili także park linowy.

Regionalnymi Operatorami Projektu są: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".
Opr. B. Żarkowska