Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 03:14

Powstała ewidencja Miejsc Pamięci Narodowej

03-12-2018
Józef Matula – żołnierz Wojska Polskiego, Józef Mazgaj – ofiara terroru, Antonina Hałdaś – ofiara terroru – między innymi te nazwiska i ich mogiły z powiatu kolbuszowskiego znaleźć można na platformie „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne”, udostępnionej przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne” stanowi odzwierciedlenie wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez Wojewodę. Jej celem jest popularyzacja tej tematyki.

Wspomniana ewidencja zawiera opisy obiektów grobownictwa wojennego zlokalizowanych na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie odbywały się na tym terenie w przeszłości. Najstarsze pochodzą z okresu tzw. potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego. Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję  osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy mogile. Wśród pochowanych ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są znane.

Opracowywanie ewidencji i zawarcie w niej możliwie wszystkich obiektów grobownictwa wojennego istniejących na terenie Podkarpacia trwało kilka lat. Każda informacja była weryfikowana w oparciu o materiały źródłowe i historyczne. Każdy obiekt został również obejrzany w terenie, co pozwoliło na potwierdzenie jego istnienia i określenie stanu zachowania. Ewidencja dostępna jest pod adresem: https://mpn.rzeszow.uw.gov.pl. Spis ten jest cały czas aktualizowany i uzupełniany.
Opr. B. Żarkowska, źródło: https://mpn.rzeszow.uw.gov.pl