Dziś jest: , 24.3.2019 09:04

Kolbuszowa

 

Aktualności

Prezydent RP odwiedził Kolbuszową!

31-10-2018
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, w poniedziałek (29 października), gościł w powiecie kolbuszowskim. Przywitały go setki mieszkańców, dzieci oraz licznie zebrana młodzież. Prezydent przybył do naszego Powiatu, aby uczestniczyć w Powiatowych Obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Powiatowe Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św., której przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. Msza sprawowana była w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców Powiatu Kolbuszowskiego.
 
Przywitanie Prezydenta
- Serdecznie witam Pana na naszej Ziemi Kolbuszowskiej. Bardzo cieszymy się z Pana obecności w powiecie kolbuszowskim. To dla nas prawdziwy zaszczyt gościć w naszej małej ojczyźnie - tak dostojnego gościa – tymi słowami przywitał Prezydenta RP Andrzeja Dudę Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. - Nie tak dawno, bo w 2015 roku przyjmowaliśmy Pana w tym miejscu, na kolbuszowskim Rynku jako kandydata na głowę państwa polskiego. Wizyta ta zapadła nam w pamięci i wspominamy ją z ogromną  przyjemnością – wspomniał szef Powiatu, jednocześnie życząc Panu Prezydentowi miłego pobytu na Ziemi Kolbuszowskiej.
 
Uczestnicy obchodów
Następnie Starosta Kolbuszowski przywitał wszystkich zebranych na kolbuszowskim Rynku, wśród których znaleźli się: Minister Adam Kwiatkowski, parlamentarzyści, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Profesor Czesław Kłak-Sędzia Trybunału Stanu, Jego Ekscelencja ks. biskup Jan Wątroba, przedstawiciele Wojska Polskiego, włodarze samorządów gminnych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, księża z powiatu kolbuszowskiego, młodzież, dzieci oraz licznie zebrani mieszkańcy Powiatu Kolbuszowskiego oraz okolic. Wszyscy, na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą uczestniczyli w Powiatowych Obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Obchody te są wspaniałą okazją do manifestowania naszego patriotyzmu i przywiązania do wartości narodowych – zaznaczył Starosta Kolbuszowski. - Przez wieki polscy bohaterowie oddawali życie, walcząc o polską sprawę. Walkę tę prowadzili nie tylko z bronią w ręku, ale także piórem – wierszem i pieśnią, a słowa „Wstań Polsko Moja” było marzeniem wielu pokoleń pod różnymi zaborcami – dodał Starosta Józef Kardyś.
 
Ku pamięci…
Starosta Kolbuszowski podkreślił, że mieszkańcy Powiatu Kolbuszowskiego dbają o pamięć poległych, walczących o wolną Polskę oraz pielęgnują pamięć o tych, którzy wnieśli ogromny wkład w kształt naszej Ojczyzny. - Ku pamięci tych osób na froncie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej wmurowane zostały trzy tablice upamiętniające: żołnierzy Armii Kraków-Karpaty, poległych w bohaterskim boju z najeźdźcą hitlerowskim pod Kolbuszową 9 września 1939 r.; druga tablica upamiętnia żołnierzy z powiatu kolbuszowskiego poległych w 1944 r. w II Korpusie Polskim podczas bitwy o Monte Cassino; trzecia tablica natomiast poświęcona jest Prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce, gen.  Bronisławowi Kwiatkowskiemu - naszemu rodakowi, osobom związanym z Podkarpaciem oraz wszystkim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. – wymienił szef Powiatu. - Dzisiaj będziemy świadkami odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niech ta tablica za każdym razem przypomina nam o wszystkich, którzy w tamtym czasie przyczynili się do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju – dodał.  
 
Walczyli…
Prezydent RP Andrzej Duda, podczas swojego przemówienia zaznaczył, że Kolbuszowa to miasto, które szczególnie tęskniło do wolnej i niepodległej Polski, jako że czekało na nią bardzo długo. Dużo dłużej niż wiele innych polskich miast i miasteczek. - Tutaj zabory rozpoczęły się 23 lata wcześniej niż w innych miejscach. W 1772 r. Państwa miasto już znalazło się zaborze austriackim wskazał. - Przez cały ten czas kolbuszowianie, ludzie tej ziemi marzyli o Polsce i walczyli o Polskę. We wszystkich powstaniach, które przez te 146 lat miały miejsce na tych ziemiach, na których żyli ludzie, którzy chcieli odzyskać swoją Ojczyznę. Chcieli odzyskać Polskę. W każdym z tych powstań mieszkańcy Kolbuszowej, mieszkańcy tego powiatu brali udział, walczyli, ginęli. To jest wasza wielka historia – wskazywał w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda. Wspomniał również o urodzonym w Kolbuszowej, słynnym żołnierzu Armii Krajowej i harcerzu - Janku Bytnarze „Rudym”, bohaterze „Kamieni na szaniec”. Tym, który nie uległ, który nie sypnął, który zachował hart ducha do samego końca i zmarł zakatowany przez Niemców. - To na tej ziemi walczył, a potem zginął zamordowany z kolei przez komunistów mjr Józef Batory, Żołnierz Niezłomny, zamordowany wraz z IV Komendą WiN w 1951 roku w więzieniu w Warszawie – wskazał Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

Do młodych 
Prezydent podkreślił, że cieszy go obecność młodzieży na poniedziałkowych obchodach. - Dziękuję, że na dzisiejszej uroczystości, gdy mówimy o wolnej Polsce, o walce o nią, o stu latach od odzyskania niepodległości, są tu Państwo razem – wszystkie pokolenia mieszkańców Kolbuszowej: od najstarszych, aż do młodzieży i dzieci. Bardzo za to dziękuję, bo to właśnie młodzi i najmłodsi są naszą przyszłością, to właśnie oni są naszą nadzieją na najbliższe dziesięciolecia, a potem ich dzieci i wnuki na dalsze stulecia trwania i rozwoju niepodległej Polski - dodał. 
 
Odsłonięcie tablicy

Po wystąpieniu Prezydenta nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po tym akcie wszyscy zebrani odśpiewali hymn  państwowy. Kolejnym punktem Powiatowych Obchodów było wbicie pamiątkowych gwoździ do Tarczy Niepodległościowej, zaprojektowanej na okoliczność jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości przez rzeźbiarza pochodzącego z Mazurów Benedykta Popka i ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Pamiątkowe gwoździe wbijali: Prezydent RP Andrzej Duda, Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Senator RP Zdzisław Pupa, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś i Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Po wbiciu gwoździ nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowej.
Powiatowe Obchody, upamiętniające 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyło złożenie wieńców przed pomnikiem, poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny”.  
 
Barbara Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo