Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 09:41

Przedsiębiorczość w ZSAE w Weryni

06-12-2016
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce. Tego typu przedsięwzięcie odbywało się również w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

W tym roku, w weryńskim ZSAE, zorganizowana została się już 9. edycja Tygodnia Przedsiębiorczości. Podczas jego trwania organizacje, instytucje oraz firmy, które uczestniczą w rozwijaniu przedsiębiorczości przeprowadziły wśród młodzieży bezpłatne szkolenia oraz warsztaty. Odbywały się m.in. zajęcia z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, negocjowania z pracodawcą, z zakresu podatków oraz praw konsumenta.

Pierwszym gościem Tygodnia Przedsiębiorczości był pan Jan Wlazło, który pełni funkcję Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Podczas jego wystąpienia uczestnicy poznali prawa konsumenta oraz etapy w przypadku reklamowania produktu. Z kolei pan Piotr Cepielik, reprezentujący firmę ABM Rzeszów przekazał przydatną wiedzę z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej. Specjalista z tej działalności podkreślił, że dzisiejszy rynek nie szuka tylko magistrów, ale także ludzi ze średnim wykształceniem, którzy mają konkretny fach w ręku i odpowiednie kompetencje.

Kolejnym gościem, który zawitał w mury ZSAE w Weryni była przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej – pani Barbara Nycek. Podczas jej wystąpienia uczestnicy mogli dowiedzieć się jak sposób życia wpływa na nasze zdrowie. Jednym z prelegentów był także pan Mirosław Baran - pracownik Banku Zachodniego WBK w Kolbuszowej. Podczas tego spotkania zaproszony gość omówił zasady funkcjonowania konta <20, wyjaśnił jakie są rodzaje kart płatniczych, a także zapoznał z zasadami, jakimi należy kierować się podczas wyboru banku. Temat bankowości rozwijany był również przez panią Adriannę Miłoś z Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Kolbuszowej. W tych warsztatach wzięli udział ekonomiści z klasy drugiej i trzeciej. Konsultantka zaprezentowała ofertę swojej placówki, omówiła strukturę systemu bankowego w Polsce, a także wytłumaczyła zebranym na czym polega posiadanie konta oraz z jakich udogodnień możemy korzystać posiadając konto bankowe. Po części wykładowej rozpoczęła się część warsztatów spotkania. Uczniowie rozwiązywali różne krzyżówki, quizy, zagadki i naprawdę byli zaangażowani. Jeszcze innego dnia młodzież z Weryni miała okazję wysłuchać przedstawiciela Ergo Hestii z Kolbuszowej - pana Kazimierza Pierzchałę. Podczas tego spotkania rozmawiano o ubezpieczeniach, ich podziale, podejmowane były również kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się także spotkanie z przedstawicielami  Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej: panem Janem Kochanowiczem oraz panem Andrzejem Sudołem. Panowie przedstawili historię podatków, ich podział, wyjaśnili z czego wynika obowiązek ich płacenia, a także na co są one przeznaczane. Podczas ostatniego spotkania młodzież z ZSAE w Weryni gościła panią Izabelę Karkut oraz panią Elżbietę Pipałę-Płazę z Powiatowego Urzędu Pracy z Kolbuszowej. Panie poinformowały o pomocy, jaką może zaoferować PUP, polegającej m.in. na możliwości uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Ponadto, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, uczniowie klasy I tae i I ZSZ udały się na wycieczkę do więzienia w Załężu. Wyjazd ten umożliwił im poznanie warunków życia i pracy w zakładzie karnym. Lekcja miała charakter edukacyjny, a jej celem było uświadomienie jak ważne jest przestrzeganie prawa.

Tegoroczny Tydzień Przedsiębiorczości uświadomił wielu uczniom, że przekształcenie planów w działanie wymaga aktywnej postawy i odwagi. Jednak z każdym przedsięwzięciem, które wymyka się tradycyjnym schematom, wiąże się pewne ryzyko. Zaproszeni goście, którzy z sukcesem prowadzą swoje firmy, często podkreślali, że choć wszystko zaczynało się od pasji i marzeń, to odwaga pomagała im podjąć inicjatywę, a cierpliwość rozwijać pomysły i adaptować się do zmian. Bo jak mówił Paul J. Meyer „Okazje nigdy nie przychodzą do tych, którzy czekają... one są zdobywane przez tych, którzy mają odwagę zaatakować”. Bo nie żałuje się działania, tylko bierności i braku decyzji!
M. Materska
B. Ofiara