Dziś jest: Piątek, 29.3.2024 09:07

Przeżyjmy to jeszcze raz… - Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej

19-10-2022
„Czyż możemy narodowi ofiarować większy dar nad wychowanie i wykształcenie młodzieży?” – to pytanie postawiła dyrektor ZST Grażyna Pełka, zwracając się do zebranych gości, biorących udział w tegorocznym Święcie Edukacji Narodowej.

Dyrektor Grażyna Pełka zaznaczyła, że dzień Komisji Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników oświaty oraz osób aktywnie działających na jej rzecz. Święto to popularnie zwane Dniem Nauczyciela przypomina o wielkiej wartości jaką stanowi edukacja oraz wskazuje szczególną rolę i misję nauczycieli w kształtowaniu i wychowaniu młodych Polaków. - Historia Polski wskazuje wielu nauczycieli, którzy nawet w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej w czasach zaborów, wojen, okupacji upowszechniali literaturę i znajomość języka polskiego oraz krzewili tradycję i kulturę. Dziś w XXI wieku przed nauczycielami stoją inne wyzwania, bo Szkoła to drugi dom, to nauczyciele obok rodziców kreują serca i umysły uczniów. Niech ta uroczystość będzie podziękowaniem dla wszystkich, którzy wspierają proces dydaktyczno – wychowawczy młodych Polaków – mówiła w swoim wystąpieniu. W uroczystości, w imieniu Samorządu Powiatu Kolbuszowskiego, uczestniczył Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula. Skierował on serdeczne życzenia oraz słowa podziękowań w kierunku pedagogów oraz pracowników oświaty.

Z kolei dyrektor ZST Grażyna Pełka podziękowała za wsparcie ze strony Powiatu Kolbuszowskiego oraz podejmowany wysiłek zmierzający do poprawy i wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły. - Te inwestycje powodują podniesienie jakości pracy szkoły, a to wpływa na osiąganie coraz lepszych wyników przez naszych uczniów i docenienie pracy szkoły przez organy nadzorujące szkołę takie jak Kuratorium Oświaty i Ministerstwo Edukacji i Nauki – podkreśliła.

Święto KEN było znakomitą okazją do wręczenia nagród i odznaczeń dla osób szczególnie wyróżniających się w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Otrzymali je:
- Medal Komisji  Edukacji Narodowej Pani Bożena Twardowska (medal ten nadawany jest od 1956 roku i jest polskim odznaczeniem resortowym, nadawanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej).
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę Pani Melania Dec i Pani Barbara Szafraniec. (Medal ten ustanowiony został w 1938 r., a przywrócony w 2007 r.. Nadawany jest za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa).
- Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymali: Pani Elżbieta Gut i Pan Piotr Panek.
- Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty w ramach Wojewódzkiego Konkursu „Nauczyciel wychowujący do wartości” odebrała Pani Barbara Szafraniec
- Nagrodą Starosty Kolbuszowskiego uhonorowani zostali: Pani Grażyna Pełka – Dyrektor ZST, Pani Jolanta Zwolska, Pan Robert Serafin, Ksiądz Lucjan Szumierz.

Nagrody Dyrektora otrzymało 31 nauczycieli i 9 pracowników administracji i obsługi. Dyplomy i podziękowania otrzymali również uczniowie aktywnie działający w wolontariacie oraz w Samorządzie Uczniowskim w ubiegłym roku szkolnym 2021/2022. Wszystkim Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Opr. B. Żarkowska