Dziś jest: Czwartek, 18.4.2024 05:00

Przysięga żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Kolbuszowej

27-01-2020
Przedsiębiorcy, urzędnicy, medycy, matki i ojcowie, rolnicy, studenci i uczniowie – to oni znaleźli się w gronie żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, którzy złożyli uroczystą przysięgę w ubiegłą niedzielę (26 stycznia), na Rynku w Kolbuszowej.

Czterdziestu trzech żołnierzy z różnych miejscowości, w różnym wieku, z różnym wykształceniem w ubiegłą niedzielę złożyło przysięgę na sztandar, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudy. - Mimo różnic i rozbieżności jest coś co łączy nas nierozerwalnie - to miłość do Matki Naszej Ojczyzny – powiedział podczas uroczystości szer. Filip Ostrowski.

Zawsze gotowi - zawsze blisko
Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kolbuszowskiej kolegiacie. Przewodniczył jej biskup Edward Białogłowski. Podczas homilii biskup podkreślił, że powołaniem żołnierza jest bronić słabych i zagrożonych. Podziękował Wojskom Obrony Terytorialnej, że w czasie nieszczęść włączają się w niesienie ogromnej pomocy wspólnie z innymi służbami. Z kolei Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, zabierając głos w imieniu Ministra Obrony Narodowej zaznaczył, że bycie żołnierzem to odpowiedzialność i poświęcenie, a także wspaniała przygoda, unikatowe doświadczenia oraz możliwość spotkania ludzi z pasją. - Dziękuję wam za wstąpienie do Wojska Polskiego – mówił kolbuszowski parlamentarzysta.

Złożenie kwiatów
W niedzielnej uroczystości uczestniczyli bliscy żołnierzy, mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego oraz okolic, ale również zaproszeni gości. Obecna była m.in. Ewa Draus – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Burmistrz gminy Kolbuszowa Jan Zuba, kpt. Julian Pawełek-żołnierz AK oraz Franciszek Batory-wiceprezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jednym z punktów uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem, poświęconym żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny.

Defilada
Mieszkańcy mogli również zobaczyć sprzęt wojskowy, tj. quady, motocykle czy sprzęt noktowizyjny, będący na wyposażeniu Terytorialnej Służby Wojskowej. Mogli także uzyskać informacje o tym, co należy zrobić, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość zakończyła defilada poszczególnych oddziałów ulicami Kolbuszowej.