Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 13:58

Reaktywują kolbuszowskie meblarstwo

19-07-2006

KOLBUSZOWA. Miasto nad Nilem może stać się centrum polskiego meblarstwa? To nie żart. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasteczko słynęło z wyrobu szaf, kanap czy biblioteczek, które urzekały swą elegancką prostotą. Czy te czasy wrócą?
Dlatego też od 2000r. , studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod opieką prof. dr hab. Ireny Swaczyny, Przewodniczącej Rady Naukowej Specjalności Konserwacja Drewna Zabytkowego Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie,co roku uczestniczą w warsztatach meblarskich praktykach meblarskich w Kolbuszowej

Głównym powodem przyjazdu gości jest badanie  zabytkowych mebli kolbuszowskich, zgromadzonych w zbiorach tutejszego Muzeum Kultury Ludowej oraz tworzenie ich na nowo od podstaw konstrukcyjnych do gotowego mebla.

To nie pierwsza inicjatywa prof. I. Swaczyny na rzecz przywrócenia w Kolbuszowej meblarstwa artystycznego. Była m.in. koordynatorem rekonstrukcji z II połowy XVIII-wiecznej komody kolbuszowskiej . Dzieło kolbuszowskich stolarzy oraz studentów SGGW można podziwiać w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.i Pani profesor  była inicjatorką wydania przez Regionalne Towarzystwo Kultury im. J.M. Goslara  oraz samorządu reprintu książki Stefana Sienickiego pt. ''Meble Kolbuszowskie''. Skąd jej zaangażowanie?. - To bez wątpienia grupa polskich mebli, którymi można i należy się szczycić – uważa prof. Swaczyna.

Na ręce pani profesor Starosta kolbuszowski złożył 14 lipca b.r. podziękowanie za prowadzoną pracę konserwatorską ze studentami w dniach od 3 do 14 lipca 2006 roku w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na rzecz reaktywowania tradycji meblarstwa kolbuszowskiego oraz za promocję powiatu kolbuszowskiego w Polsce i na świecie.

- Chcieliśmy podziękować, że od lat pani profesor działa na rzecz reaktywacji mebli kolbuszowskich a nie np. gdańskich czy poznańskich – mówi Katarzyna Cesarz, szefowa działu promocji i kultury w starostwie. – To jest nasz produkt regionalny, o który musimy dbać