Dziś jest: Środa, 24.4.2024 21:50

Realizowane projekty edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych w naszym powiecie

19-09-2017

Przedsięwzięcie warte prawie cztery miliony złotych realizowane jest dzięki funduszom pozyskanym przez Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Działanie 6.4 Infrastruktura edukacyjna. Pozyskane środki trafiły do trzech szkół, znajdujących się w powiecie kolbuszowskim: Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni, Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Fundusze w całości przeznaczone zostaną na zakup materiałów dydaktycznych, sprzętu komputerowego oraz modernizację placówek.

ZST w Kolbuszowej
Prace budowlane prowadzone w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej zostały zakończone. Jak informuje Grażyna Pełka, dyrektor szkoły wykonana została winda przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, odnowiono i dostosowano łazienkę dla osób z niepełnosprawnością, jak również zamontowano panele fotowoltaiczne. Montaż tego typu instalacji pozwoli na oszczędności oraz poprawę wydajności energetycznej. Instalacja służyć będzie również młodzieży z klasy o profilu „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” do celów dydaktycznych. Trwa podpisywanie umów na dostawy materiałów dydaktycznych, wśród których wymienić można: obrabiarkę do drewna, 16 tablic interaktywnych, wyposażenie do pracowni logistycznej i geodezyjnej, drukarkę 3D oraz plotery.

ZSA-E w Weryni
W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni trwa realizacja prac budowalnych oraz finalizowanie zakupu sprzętu dydaktycznego. Wykonywane prace polegają na przystosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku dawnego internatu. W ramach tego zadania powstanie podjazd wewnętrzny oraz łazienki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ponadto prowadzone są prace zmierzające do powstania w tym budynku Szkolnego Centrum Informacji i Biblioteki, które docelowo zostanie wyposażone w nowy sprzęt komputerowy. Nowy sprzęt dydaktyczny pojawi się również w pracowniach ZSAE w Weryni.

LO w Kolbuszowej
Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej w ramach projektu wykonywane będą roboty budowlane wewnątrz budynku LO (m. in. przebudowa instalacji elektrycznej wraz z wymianą oświetlenia na energooszczędne LED), zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu sali gimnastycznej, prace budowlane wewnątrz oraz zakup nowoczesnego wyposażenia i materiałów dydaktycznych. Ponadto realizacja projektu pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, doposażenie 15 klasopracowni oraz doposażenie pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt TIK. Na chwilę obecną wykonano fotowoltaike na dachu Sali gimnastycznej LO i realizowane są w/w prace budowlane wewnątrz budynku.                         W najbliższym czasie zostanie także rozstrzygnięty przetarg na zakup wyposażenia dla LO.

Nowa jakość kształcenia
Prace budowlane jak i zakup wyposażenia do szkół ponadgimnazjalnych, znajdujących się w naszym powiecie to wynik pozytywnie ocenionych wniosków złożonych przez Powiat Kolbuszowski do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Łącznie, dzięki unijnemu wsparciu w szkolnictwo ponadgimnazjalne w tym roku zainwestowane zostanie prawie 4 mln zł. – Stawiamy na nową jakość kształcenia – podkreśla Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. – Korzystając z unijnych funduszy mamy możliwość doposażenia naszych szkół w najnowocześniejszy sprzęt. Postęp technologiczny cały czas idzie do przodu, również wymagania pracodawcy względem pracownika zmieniają się. My jako Samorząd Powiatowy poprzez inwestowanie w nowoczesne szkolnictwo chcemy sprostać bieżącym oczekiwaniom. Chcemy, aby nasza młodzież miała pełne warunki do rozwoju – dodaje Starosta Kolbuszowski

Koszty
Tytuł projektu: „Rozwój kształcenia zawodowego w powiecie kolbuszowskim poprzez modernizację infrastruktury edukacyjnej”, w ramach którego modernizowana jest infrastruktura edukacyjna w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. oraz w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni.
W sumie wartość zadania – 2 960 303,45 zł
- wartość dofinansowania – 2 516 257,90 zł
- wkład własny Powiatu – 444 045,55 zł
Wartość robót budowlanych: 604 299,00 zł

Tytuł projektu: „Modernizacja infrastruktury edukacyjnej w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej”, w ramach którego modernizowana jest infrastruktura edukacyjna w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej.
W sumie wartość zadania – 1 222 872,62 zł
- wartość dofinansowania – 930 693,18 zł