Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 12:21

Refleksje na temat..

04-08-2006

Jest wpół do ósmej. W Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej właśnie  zaczął się kolejny dzień pracy..

Praktyki studenckie są okazją do nabycia nowego doświadczenia, przygotowania się do przyszłej pracy zawodowej, zapoznania się z nią, i jej obowiązkami. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej jest miejscem gdzie można bardzo ciekawie i przyjemnie odbyć taką właśnie praktykę. Jestem studentką filologii angielskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie www.wsz.tarnów.pl i w moim przypadku praktyka w Starostwie była tzw. praktyką uzupełniającą, która, spośród wszystkich moich praktyk, wydawałaby się najmniej związana z moim przyszłym zawodem.

Po rozmowie z Panią Sekretarz, Elżbietą Wróbel, zostałam skierowana do Wydziału ds. Promocji i Kultury Powiatu Kolbuszowskiego. Miałam więc okazję poznać funkcjonowanie mechanizmów promocji u źródła. Bardzo miła i operatywna szefowa Działu, p. Katarzyna Cesarz, zgodziła się na przyjęcie mnie pod swoją opiekę i chętnie wtajemniczała w zasady skutecznej promocji. A promuje się tu wszystko, od zasobów naturalnych regionu, turystykę (w tym agroturystykę), po zabytki i potencjał jaki ten region stanowi dla przedsiębiorców. Nie na tym jednak koniec, bowiem Dział ten okazał się dużo bardziej interesującym i wręcz tętniącym życiem. Jest to miejsce gdzie wszelkiej działalności kulturalnej poświęca się wiele uwagi a nieraz ją wskrzesza czy wydobywa na światło dzienne. A co najważniejsze nie pozwala by była usuwana w cień. Różnorodne pomysły renowacji zabytków (nie tylko architektonicznych) mają tu swój początek. Zachęca się również do realizacji takich projektów oraz oferuje skuteczną pomoc. Współpracuje się tu z osobowościami ze świata kultury, z organami, których działalność w jakimkolwiek stopniu wiąże się z wymaganiami i celami promocji. Wspomaga się wiele inicjatyw pochodzących z zewnątrz. Powstają tu również projekty różnego typu materiałów informacyjnych, promocyjnych. Wszystko to staje się nieodłącznym elementem efektywnego wykorzystywania zalet powiatu, nad czym czuwa p. Katarzyna Cesarz.

Cieszy mnie fakt, że miejsce to dało mi możliwość własnego rozwoju w wielu dziedzinach, ale również możliwość wykorzystania mojej dotychczasowej wiedzy i umiejętności, nie wyłączając tych związanych z jęz. angielskim. W zakres moich obowiązków wchodziły m.in. digitalizacja i archiwizacja zdjęć, prowadzenie Kroniki Powiatu, praca przy komputerze, obsługa faxu, telefonu, aparatu cyfrowego, codzienny przegląd prasy takich gazet jak Nowiny i Super Nowości, przygotowywanie pism biurowych i ich archiwizacja. Miałam również swój drobny wkład w tworzeniu strony internetowej powiatu w jęz. angielskim. Poznałam bardzo interesujących ludzi, w tym osobistości ze świata kultury. Brałam udział w wielu wydarzeniach, m.in. podczas tygodniowej wizyty juniorów z klubu sportowego „ZORIA” z Romanowa (Ukraina). Uczestniczyłam też w szkoleniu w ramach Regionalnego Ośrodka Szkolenia EFS na Podkarpaciu. Tym razem była to promocja zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich. Podejmowany był m.in. temat oświaty (w tym kształcenia nauczycieli) oraz idei stworzenia dodatkowych zajęć i możliwości rozwoju dla młodzieży z regionu, jak i ogólnie pojętego rozwoju samego regionu.

Bardzo miło będę wspominać moją opiekunkę praktyki, p. Katarzynę Cesarz, sympatyczną atmosferę w biurze i wszystkich pracowników Starostwa, których miałam okazję poznać. Jestem wdzięczna za możliwość nabycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia. Z perspektywy czasu uważam, że jednak warto mieć praktykę w Urzędzie.

Agata Stąpor