Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 11:47

Kolbuszowa

 

Aktualności

Robotyka, dydaktyka, zagrożenie

23-12-2019
W ostatnim czasie w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej zorganizowana została niezwykle ciekawa konferencja. Jej temat przewodni brzmiał „Rola robotyki w dydaktyce”. Temat jak najbardziej na czasie, bo dotyczący nowych technologii, kodowania i aktualnych trendów. Jest jednak jedno „ale”.
 
Konferencja adresowana była do dyrektorów, informatyków i uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego. Zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie O/Tarnobrzeg.
 
Równo o godz. 10.00 konferencję otworzyła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej Elżbieta Mikołajczyk wraz z Wicestarostą Kolbuszowskim Wojciechem Cebulą, witając licznie zebraną młodzież i ich opiekunów. Jednym z prelegentów był nauczyciel Aleksander Wroński, który opowiedział uczniom o algorytmice i programowaniu w nauczaniu. Młodzież zebrana na sali w aktywny sposób uczestniczyła w prelekcji. Wzięła udział w quizie dotyczącym wiedzy z zakresu internetu. Trójka najlepszych uczniów otrzymała dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostę Kolbuszewskiego.
 
Z kolei Robert Jóźwik konsultant PCEN Rzeszów O/Tarnobrzeg mówił o roli robotyki w nauczaniu przedmiotowym. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania oraz brali udział w kodowaniu robotów. I teraz przechodzimy do przysłowiowego „ale”, przywołanego na początku materiału, a mianowicie. Podczas spotkania Elżbieta Mikołajczyk, dyrektor Poradni mówiła o skutkach nadużywania nowych technologii. Temat ten poruszyła również nauczycielka-konsultantka Barbara Wolny, która w swoim wystąpieniu poświęciła sporo miejsca edukacji prozdrowotnej w zderzeniu z nowoczesnymi technologiami.
 
W tych punktach mówiono o tym jak rozsądnie korzystać ze współczesnych zdobyczy techniki, aby nie przekroczyć pewnych granic oraz jak przeciwdziałać uzależnieniu od internetu, które może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Dyrektor Poradni Elżbieta Mikołajczyk już na początku zaznaczyła, że obecnie młode pokolenie to pokolenie tzw. podłączone. Podłączone do telefonu, tabletu, komputera. Wskazała, że obecnie komunikacja werbalna zostaje zastępowana pismem obrazkowym. Aktualnie bowiem młodzi ludzie coraz mniej ze sobą rozmawiają, w zamian za to piszą na różnego rodzaju dostępnych aplikacjach. Coraz rzadziej mówią o swoich emocjach: smutku, radości, dumie czy żalu, zastępując je emotikonami, czyli popularnymi „buźkami”.
 
Jak się okazuje młodym ludziom znacznie łatwiej napisać swoje przemyślenia czy opinie w wirtualnym świecie, niż powiedzieć je twarzą w twarz w świecie rzeczywistym. Wynika to z prostej przyczyny. Pisząc nie widzą twarzy drugiego człowieka, nie widzą jego emocji, zachowania, reakcji, dlatego też z łatwością przychodzi im zamieszczanie w sieci nierzadko krzywdzących, raniących drugiego człowieka treści. W dużym skrócie właśnie stąd bierze się królujący w internecie hejt.
 
Co więcej okazuje się, że uzależnienie od komputera, internetu czy tabletu może być bardziej niebezpieczne niż uzależnienie od nikotyny czy alkoholu. Papierosy czy alkohol bowiem można odstawić, zrezygnować z nich zupełnie. Komputer natomiast towarzyszy nam na co dzień – w domu, szkole, w pracy. Nie jest łatwo wyeliminować go z życia codziennego.
 
Postęp technologiczny sprawia, że dawne, wydawałoby się uniwersalne, często stosowane przez rodziców mających nastoletnie dzieci kary, czyli szlaban na wyjście z domu, w dzisiejszych czasach zdezaktualizowały się. Nastolatek bowiem obecnie cały świat ma w smartfonie czy komputerze. Dla niego brak zgody na wyjście z domu nie jest żadną karą. Karą jest pozbawienie go dostępu do wirtualnego świata.
 
Dyrektor Elżbieta Mikołajczyk wielokrotnie podczas swojego wykładu podkreślała, że korzystanie z nowoczesnych technologii nie jest niczym złym. Można i nawet należy to robić, jednak wszystko z umiarem. Wskazywała, że coraz więcej dzieci ma objawy uzależnienia od nowych technologii, dlatego też należy już od lat najmłodszych dbać o to, aby styczność z nowinkami XXI wieku była minimalna. Do drugiego roku życia dzieci w ogóle nie powinny patrzeć na ekran – jakikolwiek – mowa tu o ekranie telewizora, komputera, smartfonu czy tabletu. Dzieci od 3. do 5. roku życia przed ekranem powinny spędzać maksymalnie pół godziny dziennie, a od 6. do 12. roku życia maks. 60 minut.
 
Zbyt częste korzystanie z nowoczesnych technologii, zaczynając już od lat najmłodszych skutkować może uzależnieniem. W związku tym mogą występować różnorakie zaburzenia. Jednym z nich jest zjawisko flashbacku. Może ono występować u osób grających nadmiernie w gry komputerowe. Polega ono na pojawianiu się/wspominaniu obrazów z gier, powrocie emocji jakie nam wtedy towarzyszyły, a nawet doznań fizycznych. Podobne zaburzenia występują również u osób ze stresem pourazowym, ale także zażywającym narkotyk LSD. Ponadto mogą wystąpić zaburzenia osobowości, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia snu. Mogą występować nagłe wybuchy gniewu i złości, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które polegają na tym, że co chwilę podchodzimy do telefonu i sprawdzamy czy nikt do nas nie dzwonił, czy nie przyszła jakaś wiadomość. Mogą również występować symptomy fantomowej wibracji, polegające na tym, że mamy nieodparte wrażenie, że nasz telefon wibruje, informując nas o wysłanej wiadomości. Tymczasem nikt do nas nic nie wysyła, a telefon milczy.
 
Powstaje zatem pytanie – dlaczego tak łatwo uzależniamy się od komputera, telefonu czy tabletu? Ano dlatego, że jak się okazuje w świecie wirtualnym wszystko przychodzi nam łatwiej. Łatwiej możemy osiągnąć sukces - zdobywając kolejny poziom w grze, zyskujemy coraz więcej punktów, stajemy się zwycięzcami, liderami. Czujemy się dowartościowani. I co ważne sukcesy te przychodzą nam dość łatwo. Kiedy napotykamy jakąś trudność, sami decydujemy kiedy ją rozwiążemy. Odkładamy na chwilę, by wrócić kiedy będziemy w stanie ją pokonać. Inaczej niż w świecie rzeczywistym, w którym trudności nierzadko trzeba pokonać od razu, czasami trzeba włożyć w to wiele wysiłku, nie można odłożyć i wrócić za chwilę.
Podsumowując – korzystajmy ze zdobyczy technologicznych, ale róbmy to z umiarem i rozsądkiem. Z internetu czerpmy informacje, a z książek wiedzę.
Barbara Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo