Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 15:34

Samorząd terytorialny i kultura życia codziennego

16-05-2019
W Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej odbywała się dzisiaj (16 maja) Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Samorząd terytorialny i kultura życia codziennego”. Program konferencji rozłożony został na dwa dni.

Celem konferncji jest spotkanie i twórcza wymiana myśli przedstawicieli różnych środowisk naukowych, zainteresowanych badaniem szeroko rozumianej kultury życia codziennego w środowiskach lokalnych i regionalnych, tak w perspektywie historycznej, jak też w kontekście bliskiej nam współczesności. Organizatorzy ze szczególną uwagą chcieliby odnieść się do problemów kulturotwórczej roli samorządów w zmienionej po 1989 roku sytuacji ustrojowej, ich nowych zadań, możliwości i aspiracji w zakresie edukacji i animacji kulturalnej we wspólnotach lokalnych, nowych form aktywności kulturalnej i zjawisk w kulturze współczesnej. Ich zdaniem tak ukierunkowany dialog pozwoli uchwycić badawczo przemiany kultury i tożsamości lokalnej, rolę samorządów w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, inicjowaniu działań na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa, kultywowaniu tradycji i pamięci zbiorowej, a zarazem rozpoznać pojawiające się na drodze ich rozwoju szanse i zagrożenia.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują: JM Rektor URz prof. dr hab. Sylwester Czopek, JM Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Lesicki, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą URz prof. dr hab. Marek Koziorowski, Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.