Dziś jest: Środa, 22.5.2024 01:23

Seminarium Naukowe „Woda-źródłem życia”

30-10-2006

Dnia 26 października 2006 roku w Auli „220” Starostwa Powiatowego odbyło się Seminarium Naukowe pod hasłem „Woda – źródłem życia”. Tegorocznym organizatorem Seminarium był Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej.

Tematem Seminarium było: propagowanie zachowań proekologicznych zmierzających do ochrony i racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz podkreślenie znaczenia wody dla człowieka i całego środowiska przyrodniczego.

Swoją obecnością zaszczycili nas: starosta Bogdan Romaniuk, wicestarosta Waldemar Macheta, zastępca burmistrza Marek Gil, sekretarz powiatu Elżbieta Wróbel, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Kolbuszowej Grzegorz Ziemiański, dyrektor PPP w Kolbuszowej Elżbieta Mikołajczyk, inspektor ds. Promocji i Kultury w Powiecie Katarzyna Cesarz, Nadleśniczy Kazimierz Kriger, dyrektor ZST Edward Mazur, dyrektor LO Wanda Jasińska, dyrektor ZSA-E w Weryni Stanisław Olszówka, przedstawiciel WIOS w Rzeszowie Andrzej Sikora, dyrektor zakładu wodno-kanalizacyjnego Mieczysław Skowron, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Stanisław Sadło, mgr Andrzej Wojton, mgr Aneta Bylak, prezes LOP w Rzeszowie Halina Stanisz, przedstawiciel Koła Łowieckiego Stanisław Hariasz, doradca metodyczny matematyki i informatyki Joanna kozuba oraz licznie przybyli nauczyciele i uczniowie ZST.

Następnie program artystyczny wykonali uczniowie ZST oraz SP nr 2 w Kolbuszowej: występ chóru ZST piosenka „Woda-źródłem życia”, bajka meteorologiczna „Straszne przygody kropelki wody” oraz montaż słowno-muzyczny o wodzie.

Został zorganizowany konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na najciekawszy referat o wodzie połączony z prezentacją multimedialną. Zwycięzcy: I miejsce Monika Tarnowska i Wioletta Zielińska (z ZST), II miejsce Szymon Jasiński i Tomasz Wiącek (z LO), oraz Katarzyna Mokrzycka i Judyta Żuchowska (z ZSA-E), III miejsce Jakub Moskal i Wojciech Michałek (z LO) oraz specjalne wyróżnienie dla Katarzyny Tylutki.

Podczas seminarium podsumowano konkurs plastyczny i fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych. W konkursie plastycznym nt. „Woda-królową życia” wyłoniono następujące miejsca: I miejsce Michał Pierzchała (z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej), II miejsce Agata Marek (z Gimnazjum w Widełce), III miejsce Aneta Blat (z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej).

Wyróżnienia: Justyna Blat (z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej), Agnieszka Bigdoń (z Gimnazjum w Widełce), Anna Kukulska (z Gimnazjum w Kupnie), Weronika Rauch (z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej), Anna Marek (z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej).

W trakcie Seminarium rozstrzygnięty został Konkurs Fotograficzny „Źródła wody”. Zwycięzcy: I miejsce Katarzyna Ragan (z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej), II miejsce Joanna Janusz (z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej), III miejsce Tomasz Mikołajewicz (z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej). Wyróżnienia: uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej Anna Labuda, Mateusz Styga i Katarzyna Fus.

Sponsorami nagród w konkursach: referatowy-Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej, plastyczny-Urząd Miejski Kolbuszowej, fotograficzny-Nadelśnictwo Kolbuszowa.

Referaty wygłosili zaproszeni specjalnie na tę okazję goście: prof. dr hab. Stanisław Sadło z Uniwersytetu Rzeszowskiego nt. ”Woda jako substancja niezwykła” oraz Andrzej Sikora przedstawiciel WIOS w Rzeszowie nt. „Zanieczyszczenia wód w województwie podkarpackim i sposoby ich ochrony”.

W przerwie seminarium degustowano potrawy przygotowane w ramach promocji przez następujące firmy i zakłady gastronomiczne: Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu „SCH” w Kolbuszowej, Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego „Karkut”, Zakład Gastronomiczny „U Gajdy” dania z pieca, Klub „Galicja”, „Galerię Samku”, Zakład Piekarniczo-Cukierniczy w Dzikowcu. Kompozycje kwiatowe przygotowała Kwiaciarnia „Róża” z Kolbuszowej.

Głównym celem Seminarium było: rozwijanie zainteresowań młodzieży sprawami ochrony środowiska przyrodniczego, promowanie zachowań proekologicznych, integracja pracy szkół z powiatu kolbuszowskiego, ukształtowanie człowieka świadomego swej jedności ze środowiskiem przyrodniczym i społeczno-kulturowym, a także poszerzenie wiadomości na temat wody i jej zasobów w powiecie kolbuszowskim.

Motto seminarium:

„niech dwudziesty pierwszy wiek

będzie wiekiem czystych rzek.

Czystych lasów, pól i łąk

Czystych serc i czystych rąk!...”

Edward Wieczorkiewicz