Dziś jest: , 21.7.2024 04:02

Kolbuszowa

 

Aktualności

Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej…

09-07-2024


66 ochotników, w tym 25 kobiet, w niedzielę (7 lipca), na rynku w Kolbuszowej, złożyło uroczystą przysięgę, wstępując tym samym w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Ł. Cieplińskiego ps. „Pług”.
 
Akt ślubowania złożyli ochotnicy, którzy ponad dwa tygodnie temu zostali powołani w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady OT i ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach pierwszego turnusu projektu "Wakacje z WOT". Nowi ochotnicy zasilą teraz bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, Nisku, Dębicy oraz Sanoku.  
 
Ważna chwila
Żołnierzom w tej ważnej i podniosłej chwili towarzyszyli bliscy, znajomi, dowódcy, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Obecni byli m.in.: płk Michał Małyska - Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Marek Ostrykiewicz – Dowódca 34. batalionu lekkiej piechoty w Nisku (docelowo Tarnobrzeg), Franciszek Batory - brat majora Józefa Batorego - pochodzącego z Weryni, żołnierza ZWZ AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego gen. Józef Gdański, Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
 
Odpowiedzialność za Polskę
- Składając dziś przysięgę wojskową podejmujecie się służyć Polsce zgodnie z wartościami takimi jak: odwaga i wierność – mówił płk Michał Małyska zwracając się do ochotników. - Stanowi to namacalny dowód znaczącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju. Gwarancją takiej postawy jest motto brygady, widniejące na mundurze każdego żołnierza „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – dodał. Nowo wstępującym do WOT żołnierzom błogosławieństwa udzielił ks. por. Jerzy Skimina – kapelan 32. batalionu lekkiej piechoty oraz ks. por. Marcin Chyla – kapelan prawosławny 32. batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie.
 
Obronność kraju
Nie zabrakło również życzeń ze strony obecnych, płynących w kierunku ochotników oraz listów gratulacyjnych przesłanych m.in. przez Ministra Obrony Narodowej. Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim ochotnikom za dokonanie wyboru i wstąpienie w szeregi Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Cieszę się, że liczba chętnych do waszej formacji wzrasta. To wy jesteście najbliżej mieszkańców w momencie zagrożenia, to wy jesteście gwarantem naszego bezpieczeństwa. Za to Wam serdecznie dziękuję i gratuluję podjętego wyboru. Dziękuję także waszym bliskim, że was nieustannie wspierają – dodał. Zapewnił, że Samorządowi Powiatu Kolbuszowskiego bezpieczeństwo i obronność kraju leży szczególnie na sercu.  
 
Dokonywać pozornie niemożliwego…
W imieniu żołnierzy, którzy złożyli przysięgę wojskową głos zabrała szer. Alicja Kozłowicz. – W trakcie minionych dni z zaangażowaniem zdobywaliśmy nowe umiejętności, uczyliśmy się jak dzięki wzajemnemu zaufaniu, działaniu w drużynie dokonywać pozornie niemożliwego. Dziś bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia pragniemy podziękować kadrze za zaangażowanie, która dzięki wiedzy i doświadczeniu jest dla nas źródłem inspiracji do dalszych etapów szkolenia – mówiła. - Służba wojskowa to niezwykle ważne zobowiązanie, ale również możliwość rozwoju. Wypowiedziane dziś słowa przysięgi to zobowiązanie do służby ojczyźnie, to obietnica, że nasze siły, energię, swój czas i możliwości jesteśmy gotowi poświęcić na obronę kraju, na chronienie i wspieranie w potrzebie jego obywateli. Jesteśmy dumni, że wkraczamy w szeregi podkarpackich terytrialsów – dodała szer. Alicja Kozłowicz.
 
Na płycie rynku
Wszyscy, którzy przybyli w niedzielnie gorące przedpołudnie na kolbuszowski rynek mogli także odwiedzić stoiska promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, szkół ponadpodstawowych, tj. Zespołu Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, którego uczniowie serwowali wyśmienitą wojskową grochówkę. Obecny był także Oddział Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Technicznych oraz klasa policyjna z kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć wyposażenie tych służb, porozmawiać z ich przedstawicielami oraz dowiedzieć się więcej informacji o ich codziennej pracy.
 
Kolejne szkolenie w sierpniu
I na koniec jeszcze jedna wiadomość dla tych, którzy chcieliby wstąpić w szeregi 3. PBOT. Kolejne szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT" rozpocznie się 17 sierpnia br. Nabór ochotników już trwa. Jakie są wymogi formalne do służby wojskowej w 3. PBOT? Należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Zapraszamy!
Barbara Żarkowska
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo