Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 04:49

Spotkanie w sprawie obwodnicy Kolbuszowej

19-08-2020
W środę (19 sierpnia), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, z inicjatywy Posła RP Zbigniewa Chmielowca, odbył się Konwent Starosty, Burmistrza oraz Wójtów Powiatu Kolbuszowskiego. Tematem głównym spotkania była planowana budowa obwodnicy Kolbuszowej.

W konwencie uczestniczyli, oprócz Posła Zbigniewa Chmielowca, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury PUW w Rzeszowie Marta Jakowska, Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Bogdan Tarnawski, Starosta Kolbuszowski Jozef Kardyś wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Cebulą, członkowie Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego, Przewodniczący Rady Powiatu, Burmistrz gminy Kolbuszowa, wójtowie z powiatu kolbuszowskiego, przedsiębiorca Stanisław Nowak oraz media.

Obwodnice na Podkarpaciu
Na samym początku spotkania głos zabrał Poseł Chmielowiec. - Obiecane przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego 100 obwodnic w Polsce, które zapowiedział znalazło swoje odzwierciedlenie na Podkarpaciu – zaczął Poseł Zbigniew Chmielowiec. - Wśród ośmiu obwodnic, dwie z nich będą realizowane w ciągu drogi krajowej nr 9, tj. w Kolbuszowej oraz Nowej Dębie – dodał parlamentarzysta. Co więcej, spośród ośmiu obwodnic planowanych do wykonania na terenie Podkarpacia, pierwsza będzie realizowana w Kolbuszowej.

Spotkanie w maju
Poseł Chmielowiec przypomniał, że 11 maja tego roku, w Starostwie Powiatowym, gościł Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wiceminister Rafał Weber. Podczas tej wizyty Minister Adamczyk zatwierdził Programy inwestycji dla budowy trzech nowych obwodnic w województwie podkarpackim. Jedna z nich miała powstać w Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9, druga w Nowej Dębie, zaś trzecia w Przemyślu w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77. Inwestycje te miałyby być realizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. I tak się dzieje.

Kolejny krok
Dzisiaj wykonany został kolejny krok ku budowie obwodnicy Kolbuszowej. – Po wielu rozmowach i zabiegach, czynionych przez wiele osób, m.in. pana Stanisława Nowaka, przedsiębiorcę z Kolbuszowej, który stał na czele Komitetu Budowy Obwodnicy Kolbuszowej i zabiegał o jej powstanie, umowa z 11 maja nabiera innych kształtów – mówił Poseł. – Dzisiaj bowiem wiemy, że inwestycja ta wcześniej czy później powstanie – dodał.

Ponad 250 milionów
Dyrektor Bogdan Tarnawski oznajmił podczas spotkania, że ogłoszony został przetarg na wykonanie I etapu dokumentacji obwodnicy Kolbuszowej.
- GDDKiA ogłosiła przetarg na "Wykonanie Studium Korytarzowego (SK), Studium Techniczo-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) oraz Materiałów do wniosku o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) dla inwestycji pn. "Budowa obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej DK9". Jest to pierwszy etap rozpoczęcia realizacji tego zadania, który powinien się zakończyć w 2023 r. uzyskaniem decyzji środowiskowej – wyjaśniał.
– Wykonanie studium korytarzowego, obserwacji przyrodniczych, przeprowadzanie konsultacji społecznych trwa około 4 lat - tłumaczył. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej zostanie wykonana koncepcja obwodnicy, która będzie podstawą do ogłoszenia przetargu i realizacji zadania.  Planowo prace mają się rozpocząć w 2026 r., ich zakończenie planowane jest na rok 2028. Obwodnica ma kosztować 255 mln zł, jej długość ma wynosić ok. 8,5 km. Na tę inwestycję, od momentu jej zaprojektowania aż do wybudowania, są zabezpieczone środki finansowe.

W sumie osiem wariantów
Planowo mają powstać cztery koncepcje obwodnicy po stronie wschodniej oraz cztery po stronie zachodniej. Spośród nich mają zostać wybrane cztery warianty, a następnie spośród nich, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, wybrany ma zostać jeden i ten wariant ma być postawą do ogłoszenia przetargu.

Potrzebna inwestycja
Uczestnicy obecni podczas spotkania jednoznacznie wypowiadali się, że tego typu inwestycja jest bardzo potrzebna dla mieszkańców powiatu. - Czuję ogromną satysfakcję, że inwestycję tę udaje się finalizować – powiedział Starosta Kolbuszowski. Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy od początku zabiegali o jej realizację. - Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, szczególnie Panu Posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi, Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, Wiceministrowi Rafałowi Weberowi oraz Pani Dyrektor Beacie Leszczyńskiej, którzy są przyjaciółmi naszego powiatu. Musimy iść razem w jednym kierunku, żeby zadanie to doprowadzić do końca, bez jak najmniejszej liczby konfliktów – dodał.