Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 06:23

Spotkanie z dyrektorami szkół

14-12-2018
W środę (12 grudnia), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół podstawowych i zespołów szkół z powiatu kolbuszowskiego. Jego celem była dyskusja na temat promocji szkół ponadpodstawowych wśród młodzieży. Spotkanie otworzył Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.

Podczas spotkania poruszana była kwestia dotycząca promocji szkół ponadpodstawowych wśród uczniów klas trzecich gimnazjum oraz ósmoklasistów. Rozmawiano o terminach i organizacji przyszłorocznych tzw. Dni Otwartych, wizytach szkołach oraz akcji, która już na stałe wpisała się w kalendarz inicjatyw edukacyjnych, tj. Aktywnej Środzie. Ponadto dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu pokrótce zaprezentowali ofertę swoich placówek.

Liceum w pigułce
Dariusz Fus, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej przedstawił dostępne kierunki kształcenia. Podkreślił, że młodzież osiąga bardzo wysokie wyniki na maturze, co pozwala jej wybierać studia na renomowanych uczelniach. – W naszej szkole realizujemy również innowacje pedagogiczne – wskazywał dyrektor. Ponadto Liceum bardzo prężnie współpracuje z Uniwersytetem Rzeszowskim. – Mamy klasy akademickie, z których młodzież z grupy medycznej, raz w miesiącu, spotyka się z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rzeszowskiego - wskazywał. Zaznaczył, że w gronie uczniów szkoły znajduje się bardzo wielu laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz konkurencji sportowych. Ponadto szkoła realizuje wiele programów unijnych, w ramach których możliwa jest wymiana zagraniczna między uczniami, m.in. z Włoch, Portugalii i Rumunii.

Oferta ZST
Ofertę Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej natomiast przedstawiła dyrektor tej szkoły Grażyna Pełka. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że placówka, którą zarządza przygotowuje zarówno do studiów na uczelniach wyższych, ale również do konkretnego zawodu. Zaznaczyła, że uczniowie zawodowe szlify zdobywają na nowoczesnych urządzeniach, ale również w uznanych i cenionych zakładach pracy. – Współpracujemy z wieloma firmami w tym zakresie – wskazywała. Ponadto szkoła realizuje unijne projekty, w ramach których organizowane są wyjazdy zagraniczne. Podkreślała, że szkoła może pochwalić się wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych oraz niemałą liczbą finalistów olimpiad zawodowych.

ZSAE proponuje…
Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni, podobnie jak poprzednicy, wskazywał, że uczniowie dzięki unijnym projektom mają możliwość zdobywania dodatkowych umiejętności zawodowych, ale również wyjazdów zagranicznych. Podkreślał, że młodzież bardzo aktywnie bierze udział w różnych inicjatywach. Prowadzi warsztaty dla przedszkolaków czy uczniów szkół podstawowych, podczas których m.in. zdradza tajniki carvingu.

Wsparcie z Powiatu
Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula informował z kolei o stypendiach Starosty Kolbuszowskiego, przyznawanych zdolnym uczniom, dopłatach do biletów miesięcznych (dla uczniów klas I – 50 proc., pozostałe klasy – 30 proc.). Wskazywał na bogatą bazę sportową, jaką mają do dyspozycji uczniowie. Mowa tu o boiskach sportowych Orlik, kompleksie lekkoatletycznym czy kortach tenisowych. Natomiast Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś zaznaczył, że w przyszłym roku szkolnym rekrutacja do szkół średnich obejmować będzie dwa roczniki. – Nie ma jednak żadnej obawy o miejsca w naszych szkołach – mówił Starosta. – Wszyscy, którzy będą chcieli uczyć się w naszych placówkach, znajdą miejsce. Przygotowujemy się do tej rekrutacji i jeśli będzie taka potrzeba, to będziemy podwajać oddziały - dodał. Podczas spotkania poruszana była również kwestia podejmowania nauki przez młodzież w dużych aglomeracjach. Głównie chodzi tutaj o szkoły rzeszowskie. – W takich środowiskach uczeń jest anonimowy. Jest znacznie więcej zagrożeń – wskazywał Starosta Kolbuszowski. – U nas jest inaczej. Młodzież się zna, łatwiej jest reagować na potencjalne zagrożenia – dodał.

W środowym spotkaniu, oprócz licznie zgromadzonych dyrektorów szkół, uczestniczyli również przedstawiciele samorządów gminnych, przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego oraz przewodnicząca Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.