Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 02:54

Spotkanie z producentem szybowców

25-05-2018
W środę (23 maja), na zaproszenie Starosty Kolbuszowskiego, w Starostwie Powiatowym gościł Edward Margański – założyciel firmy lotniczej Margański&Mysłowski oraz producent szybowców.

Edward Margański jest założycielem Zakładu Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego w Bielsku-Białej, obecnie firmy lotniczej Margański&Mysłowski Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., producentem szybowców MDM-1 Fox oraz czteromiejscowych kompozytowych dwusilnikowych samolotów dyspozycyjnych EM-11C Orka. Ponadto jest konstruktorem lotniczym i wynalazcą oraz pilotem. Zrealizował własny projekt taniego samolotu odrzutowego o konstrukcji kompozytowej EM-10 Bielik (Iskra II), docelowego następcy TS-11 Iskra. Jest też konstruktorem samolotu sportowo-dyspozycyjnego EM-11 Orka. Podczas prac nad Bielikiem opracował system sterowania lotem zwany „Skrzydełkiem”, obecnie opatentowany i testowany na modelach.

Podczas spotkania dyskutowano o rozwoju branży lotniczej w województwie podkarpackim, potrzebie kształcenia specjalistów w tej dziedzinie oraz współpracy z firmami lotniczymi z Rzeszowa oraz Kolbuszowej. Obaj panowie wymienili poglądy co do edukowania młodzieży w tym zakresie jak i rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Pan Edward Margański podzielił również pogląd, iż już dziś trzeba myśleć o zabezpieczeniu terenów inwestycyjnych z kilkudziesięcioletnią perspektywą lokowania na nich nowych firm, które generować będą nowe miejsca pracy, a tym samym przyczynią się do rozwoju powiatu kolbuszowskiego.

Edward Margański związany jest z Kolbuszowszczyzną. Tu się urodził. Jego rodzina mieszkała w bliskim sąsiedztwie obecnego Starosty Kolbuszowskiego.