Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 07:55

Starosta Kolbuszowski wiceprzewodniczącym Konwentu Powiatów

30-01-2019
Józef Kardyś – Starosta Kolbuszowski został wybranym wiceprzewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Konwenty Powiatów realizują statutowe cele Związku Powiatów Polskich i działają w każdym z 16 województw. Drugim wiceprzewodniczącym został Tadeusz Chrzan - Starosta Jarosławski, zaś przewodniczącym Józef Jodłowski - Starosta Rzeszowski.

Rola Konwentu
Zadaniem Konwentu jest reprezentowanie interesów członków Związku w danym regionie. Konwent pełni rolę doradczą względem organów ZPP i może w szczególności przyjmować własne stanowiska lub opinie oraz kierować do Zarządu ZPP pisma o podjęcie interwencji – w sprawach związanych z celami statutowymi Związku. Ponadto Konwent Powiatów może współpracować z organami administracji rządowej i samorządowej w danym województwie.

Problemy powiatów
Jak podkreśla nowo wybrany wiceprzewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego Józef Kardyś często podczas posiedzeń Konwentów odbywają się batalie o dostrzeżenie trudności i problemów, z jakimi na co dzień borykają się powiaty. – Dotyczy to zwłaszcza infrastruktury drogowo-mostowej, szpitali, oświaty, jak również spraw z zakresu ochrony rodziny. Problemy te są rozwiązywane przy udziale Urzędu Marszałkowskiego, jak i Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniach Konwentu biorą również udział burmistrzowie lub ich przedstawiciele, którzy na bieżąco zapoznają się z problemami samorządów powiatowych. Podczas posiedzeń poruszane są także kwestie związane z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, których koszty nie są w pełni rekompensowane.

Kto tworzy Konwent?
Konwent Powiatów tworzą starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będący Członkami Związku lub upoważnione przez nich osoby w danym województwie. W posiedzeniach Konwentu Powiatów mogą uczestniczyć także, z głosem doradczym, przedstawiciele powiatów i miast na prawach powiatu niebędący członkami Związku, członkowie Zarządu ZPP, pracownicy Biura ZPP oraz inne osoby upoważnione przez prezesa Zarządu ZPP lub zaproszone przez przewodniczącego Konwentu.

Szpitale, drogi i mosty
Podczas tegorocznego styczniowego XXIV Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, jakie odbyło się w Warszawie poruszano m.in. kwestie dotyczące Funduszu Dróg Samorządowych oraz programu Mosty dla Regionów. Rozmawiano również o ewentualnym wsparciu samorządów powiatowych oraz sytuacji szpitali powiatowych. Na koniec grudnia ub.r. do Związku Powiatów Polskich należało 307 samorządów powiatowych (powiatów i miast na prawach
powiatu).