Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 21:52

Świąteczna Sesja Rady Powiatu w Starostwie

28-12-2022
Piękny muzyczny występ młodzieży z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni, świąteczne życzenia, podsumowanie minionego roku i wspólne łamanie opłatkiem – pod takim znakiem upłynęła uroczysta część Sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek (27 grudnia).

Świąteczną sesję rozpoczął występ zespołu „Concordia” z ZSAE w Weryni. Młodzi ludzie zaprezentowali zebranym bogaty występ muzyczny, w którym nie zabrakło tradycyjnych kolęd oraz rytmicznych pastorałek. Następnie Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, w podsumowaniu 2022 roku, przekazał garść ważnych informacji dotyczących wydarzeń oraz zrealizowanych inwestycji. - Mogę śmiało powiedzieć, że był to rok wielu inicjatyw, co pokazuje, że pomimo skutków pandemii, z którymi stale się zmagamy, nie przerywamy realizacji zadań i oddajemy ważne dla społeczeństwa projekty – podkreślał. W obecnym roku na zadania inwestycyjne zadysponowano rekordową sumę wynoszącą ponad 33 mln zł. Środki te pozwoliły na wykonanie wielu zadań z zakresu infrastruktury drogowej, szkolnictwa oraz służby zdrowia.

Tegoroczne zadania
Jeśli chodzi o zadania drogowe, to w tym roku przeznaczonych zostało na nie 20,3 mln zł. To o ponad 14 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim. W tym roku również zakończone zostało duże przedsięwzięcie, polegające na poprawie funkcjonowania Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej. W ramach tego zadania przebudowany został parking główny przy szpitalu, chodniki i drogi dojazdowe przed szpitalem, ale też parking przy laboratorium analitycznym oraz drogi dojazdowe do izby przyjęć i miejsca, w którym stacjonują karetki pogotowia ratunkowego. Wcześniej zaś cały teren został uzbrojony, zmodernizowano istniejące oświetlenie, przebudowano część ciągu ciepłowniczego, zainstalowano nowy system monitoringu oraz wykonano kanalizację deszczową. Krótko mówiąc zmodernizowano całe otoczenie szpitala. Prace remontowe prowadzone były również przy Oddziale Dializoterapii i Nefrologii, gdzie przebudowany został parking oraz nowa elewacja na budynku. - Wszystkie zadania realizowane były w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, skąd otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Całe zadanie natomiast kosztowało 4 mln 282 tys. zł – zaznaczył szef Powiatu.

Modernizacja szkół
Kolejną dużą tegoroczną inwestycją, realizowaną w ramach Programu Polski Ład, jest modernizacja naszych trzech szkół ponadpodstawowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Do tej pory wykonanych zostało już szereg prac. W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wymienione zostało ogrodzenie wokół obiektu. Przebudowano istniejący chodnik, alejki, powstały nowe parkingi, a na placu przed szkołą zamontowane zostały nowe ławki. Ponadto przy wejściu do obiektu wybudowany został podjazd dla osób z niepełnosprawnością. Oprócz tego powadzone są prace remontowe w sali gimnastycznej, zapleczu oraz pomieszczeniach sportowych w piwnicy. Zainstalowane zostało także oświetlenie parkowe oraz panele fotowoltaiczne. Z kolei przy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kolbuszowej przebudowane zostało ogrodzenie oraz zamontowano panele fotowoltaiczne. W Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej natomiast wymieniono ogrodzenie oraz utwardzono plac, mieszczący się w sąsiedztwie Szkoły Muzycznej. Prace modernizacyjne prowadzone są również w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Do tej pory powstało tam ogrodzenie oraz wybudowano parkingi. Z kolei wewnątrz obiektu wymieniana jest: witryna okienna na sali gimnastycznej, ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie na energooszczędne oraz instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Przebudowywane są także sanitariaty, szatnie i sale dydaktyczne. W sumie cała inwestycja kosztować będzie ponad 7 milionów złotych. Jest ona realizowana w ramach funduszy pozyskanych z Programu POLSKI ŁAD. Z tego źródła otrzymaliśmy 6,4 mln zł.

Co przed nami?
Przed nami kolejne zadania. - W przyszłym roku, w ramach Programu Polski Ład, mamy w planie realizację inwestycji na kwotę ponad 34,5 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na zadania drogowe polegające w głównej mierze na przebudowie trzech mostów w: Widełce, Ostrowach Tuszowskich oraz mostu na granicy Bukowca i Przedborza. Na to zadanie przeznaczonych zostanie prawie 10 mln zł. Planowana jest także modernizacja Starostwa Powiatowego oraz budowa bazy dla Zarządu Dróg Powiatowych. Mamy również przygotowaną dokumentację projektową na budowę wind w: Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych oraz Powiatowym Urzędzie Pracy. - Podsumowując obecny rok był bardzo pracowity, a kolejny zapowiada się podobnie. Chcę zaznaczyć, że wiele z tych zadań realizowanych będzie przy udziale funduszy ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Programu Polski Ład – dodał Starosta Kolbuszowski.

Na koniec wszystkim zebranym szef Powiatu Kolbuszowskiego złożył życzenia noworoczne i nastąpiło wspólne łamanie opłatkiem.