Dziś jest: , 28.4.2024 13:49

Światowy Dzień Przedsiębiorczości w Weryni

30-11-2023
W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni od 13-17 listopada br., organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

Działanie to realizowało Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni”, działające przy placówce, w ramach projektu „Ekonomia na co dzień” wraz z Narodowym Bankiem Polskim w zakresie programu edukacji ekonomicznej. Szkoła współpracowała także z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia ekonomicznego.

Wzajemne korzyści
Podczas obchodów Światowego Dnia Przedsiębiorczości uczniowie uczestniczyli w cyklu spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami. Ich celem było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Dla przedsiębiorców zaś była to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła natomiast otrzymała możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

Spotkania, warsztaty i wykłady
- Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu powiatu kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  działają lasy państwowe w Polsce, jakie są prawa konsumenta, w jaki sposób naliczać ubezpieczenia gospodarcze, jaka jest struktura i zadania banków komercyjnych lub też w jaki sposób dokonywać rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich – wyliczają uczniowie ZSAE. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych informacji, poszerzyli również wiedzę ekonomiczną, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Prelegenci
A oto przedstawiciele różnych firm, którzy gościli w murach weryńskiej szkoły: pani Joanna Wyka  oraz pan Andrzej Sudoł - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel Agencji Ubezpieczeniowej w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło, pani Kinga Mazur - przedstawicielka Lasów Państwowych z nadleśnictwa w Świerczowie oraz pani Bogumiła Lenart - pracownik Banku PKO S.A. w Kolbuszowej. Uczestnikami całego przedsięwzięcia projektowego byli uczniowie Technikum kształcący  się w zawodach: technik ekonomista oraz technik eksploatacji portów i terminali.