Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 19:57

Święto Policji w Kolbuszowej

17-07-2017
Uroczystość Święta Policji obchodzili w piątek (14 lipca br.) policjanci i pracownicy kolbuszowskiej jednostki. Jest to szczególny dzień dla wszystkich funkcjonariuszy. W trakcie uroczystego apelu i w obecności zaproszonych gości, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej otrzymali nominacje na wyższe stopnie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji policjantów i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, ich rodzin, policjantów emerytów oraz w intencji śp. nadkom. Doroty Watracz i zmarłych funkcjonariuszy pracujących w tej jednostce. Następnie policjanci zapalili znicz pod „Dębem pamięci” znajdujący się na kolbuszowskim rynku, upamiętniający aspiranta policji państwowej Jana Ozimka oraz jego syna Stanisława Ozimka.

Uroczysty apel rozpoczął się o godz. 10:00 na placu obok budynku Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. W uroczystościach wziął udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa oraz zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, ks. Dziekan Kazimierz Osak, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej st. bryg. Florian Pelczar, Prokurator Rejonowa Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej Joanna Kwiatkowska-Brandys, Prezes Sądu Rejonowego w Kolbuszowej Dorota Kozubal, Wójt Gminy Niwiska Elżbieta Wróbel, Wójt Gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk, Zastępca Wójta Gminy Dzikowiec Józef Tęcza, Zastępca Wójta Gminy Cmolas Lesław Budzisz, Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu Grzegorz Romaniuk,  Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zarządu NSZZ Policjantów  Krzysztof Filip i Mieczysław Klimek oraz Przewodniczący Terenowego Zarządu Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych Czesław Matuła .

W  trakcie uroczystości odczytano list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej insp. Stanisław Babula w przemówieniu odniósł się do trudnej, a zarazem zaszczytnej służby policjanta. Za zaangażowanie i codzienną pracę podziękował policjantom oraz pracownikom cywilnym z kolbuszowskiej jednostki. Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań dla tych, którzy na co dzień wspierają naszą pracę.

W trakcie uroczystości medalami XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów odznaczono Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Burmistrza Kolbuszowej Jana Zubę, Prezesa Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu Grzegorza Romaniuka, podkom. Jolantę Skubisz-Tęczę, asp. szt. Krzysztofa Czajkowskiego oraz st. asp. Przemysława Rybickiego, Brązową Odznaką Zasłużony Policjant odznaczono podkom. Roberta Kobylskiego.

W trakcie uroczystego apelu na placu obok Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej 21 funkcjonariuszy otrzymało nominacje na wyższe stopnie.
Uroczystość była także okazją do uhonorowania dzielnicowych, którzy zdobyli najwięcej głosów w powiatowych eliminacjach plebiscytu „Dzielnicowy Bliżej Nas” organizowanego przez gazetę codzienną „Nowiny” oraz Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Laureatem plebiscytu został mł. asp. Andrzej Sumara, oraz kolejno asp. Krzysztof Andryś i mł. asp. Dariusz Tęcza.

Od przedstawicieli samorządów oraz współpracujących instytucji policjanci oraz pracownicy policji usłyszeli życzenia oraz słowa uznania i życzliwości.