Dziś jest: Poniedziałek, 20.5.2024 03:43

To będzie rok rekordowy w inwestycje!

09-01-2024

- Czeka nas rok rekordowy w inwestycje – zapowiada Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. – Na ich realizację mamy zabezpieczone w budżecie prawie 67 milionów złotych – dodaje.

Rok 2024 będzie dla Powiatu Kolbuszowskiego czasem realizacji szeregu ważnych i strategicznych zadań. Wśród nich znajdują się m.in. inwestycje drogowe, ale także zadania w oświacie oraz służbie zdrowia.

Fundusze z zewnątrz
Wśród, wymienionych powyżej 67 milionów złotych, ponad połowa (tj. 37 mln zł) przeznaczona zostanie na modernizację infrastruktury drogowej, z czego prawie 29 mln zł stanowią fundusze pozyskane z: Polskiego Ładu, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz gmin: Dzikowiec i Majdan Królewski.

Będzie ścieżka pieszo-rowerowa
Jedną z większych tegorocznych inwestycji jest rozbudowa drogi powiatowej w  Kupnie, budowa ścieżki pieszo-rowerowej oraz chodnika w tej miejscowości. Na ten cel przeznaczono 11 mln zł. - W dalszej kolejności chcemy zmodernizować drogę powiatową w: Kłapówce, Krzątce, Przedborzu, Ostrowach Tuszowskich, Hucinie, Kosowach oraz Kopciach. Ponadto w Ostrowach Baranowskich, w ciągu drogi powiatowej, zamierzamy wybudować ciąg pieszo-rowerowy oraz chodnik – wymienia Starosta Kolbuszowski.

Korzystnie dla środowiska
Oprócz tego planowana jest modernizacja Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Ponadto wybudowana zostanie baza dla Zarządu Dróg Powiatowych oraz farma fotowoltaiczna o mocy 1.2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Farma ta zaspokoi koszty zapotrzebowania na zużycie prądu dla administracji Powiatu Kolbuszowskiego. Inwestycja korzystnie wpłynie także na ekologię i ochronę środowiska.

Prace w etapach
Z kolei na służbę zdrowia, w obecnym roku, planujemy przeznaczyć 11 mln 270 tys. zł, z czego 9 mln 770 tys. zł trafi na realizację zadania pn. „Zeroemisyjne źródło ogrzewania w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej”. Będzie ono przeprowadzane w dwóch etapach. Etap pierwszy polegać będzie na wykonaniu modernizacji istniejącej kotłowni poprzez wymianę urządzeń grzewczych wraz z montażem odnawialnych źródeł energii. Zadanie to pozwoli wygenerować znaczne oszczędności w kosztach funkcjonowania Szpitala w zakresie opłat za gaz na rzecz nowoczesnego systemu ciepłowniczego, zintegrowanego z odnawialnymi źródłami energii. Natomiast etap drugi polegać będzie na montażu instalacji fotowoltaicznej oraz agregatu kogeneracyjnego, które pozwolą dodatkowo obniżyć koszty eksploatacyjne ze względu na produkcję własnej energii elektrycznej oraz energii cieplnej. - Ponadto planujemy udzielić Szpitalowi dotacji w wysokości 1,5 mln zł z przeznaczeniem na  zakup sprzętu specjalistycznego oraz wyposażenia – dodaje Starosta Józef Kardyś.
– Podsumowując, mogę śmiało powiedzieć, że miniony rok był bardzo pracowity, a kolejny zapowiada się - rekordowo - obfity w realizację różnego rodzaju przedsięwzięć – puentuje szef Powiatu.