Dziś jest: , 19.5.2024 18:09

Trzecia rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II

08-04-2008

Trzy lata temu, 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21:37 świat obiegła wiadomość: „Ojciec Święty, Jan Paweł II, nie żyje”. Po 26-letnim pontyfikacie odszedł Papież, którego już za życia zwano Wielkim. Po Jego śmierci wśród pielgrzymów na placu św. Piotra pojawiły się transparenty z napisem „Santo Subito” – „Święty natychmiast”. Jan Paweł II zawsze miał szczególne miejsce, zarówno jeśli chodzi o Jego nauczanie, jak wydarzenia związane z Jego życiem i posługą. Szczególnym wymiarem obchodów rocznicy w tym roku są modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.

Środa – 2 kwietnia br., był szczególnym dniem dla pracowników kolbuszowskiego starostwa, którzy wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu, Posłem na Sejm RP Zbigniewem Chmielowiec, Przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Kopeć, oddali hołd i uczcili pamięć Wielkiego Człowieka przed pamiątkową tablicą poświeconą przez Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 roku usytuowaną w budynku starostwa. Kierownik PZO Elżbieta Kwaśnik: „Dla Jana Pawła II najważniejsza była wolność i prawa człowieka dlatego zawsze i wszędzie o tym mówił. W czasie każdej pielgrzymki; podczas każdego spotkania. Pielgrzymował do 135 krajów na wszystkich kontynentach. Nie był jedynie na Antarktydzie. Przemierzył 1,5 min kilometrów, przyjął 17,5 min pielgrzymów. Dziewięć pielgrzymek odbył do Polski. Każda z nich wniosła w rzeczywistość naszego narodu i Kościoła ogromny ładunek ewangelizacyjny i moralny. Słowa Papieża budziły nadzieję, otwierały serca Polaków, wskazywały drogę, którą On świadomie i z wielką gorliwością kroczył przez całe swoje życie. By nie zagubić w sobie tego, co jest w naszych sercach i nadal wzbogacać się duchowo wypełniając tym samym przesłanie Papieża, sięgajmy po książki Jego autorstwa. „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - to wołanie towarzyszyło całemu pontyfikatowi Papieża-Polaka niech pozostanie w Nas”.

Chwilę tą upamiętniono minutą ciszy. Dopełnieniem tej szczególnej chwili była krótka refleksja i pamiątkowy wpis do kroniki poświeconej Janowi Pawłowi II.

Tego dnia w Galerii „220” kolbuszowskiego starostwa otwarto pokonkursową wystawę prac plastycznych IV Powiatowego Konkursu „Jan Paweł II Wierny Ojczyźnie”. Wernisaż ubarwiła pieśnią i poezją o Janie Pawle II młodzież z Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie.

Wielu mieszkańców Powiatu Kolbuszowskiego uczestniczyło w uroczystej Mszy Św. odprawionej w kolbuszowskiej kolegiacie. Wierni modlili się o kanonizację Jana Pawła II. Po eucharystii przed pomnikiem Sługi Bożego Jana Pawła II zostały złożone wieńce i kwiaty.

Postać Papieża Polaka najlepiej upamiętnią jego własne słowa, wygłoszone podczas homilii na krakowskich Błoniach w 1979 roku: „Musicie być mocni miłością, która jest potężniejsza niż śmierć...”.

Ojcze Święty pozostaniesz w naszych sercach na zawsze.