Dziś jest: Wtorek, 23.4.2024 15:51

Uczniowie ruszyli do szkół

01-09-2021
„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”. Janusz Korczak

Prawie półtora tysiąca uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego rozpoczyna dzisiaj (1 września) nowy rok szkolny 2021/2022. W tym gronie jest ponad trzystu pierwszoklasistów.

Najwięcej uczniów, w nowym roku szkolnym, uczyć się będzie w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej. Będzie ich 813, w tym do klas pierwszych Technikum uczęszczać będzie 130 uczniów, natomiast do klasy pierwszej Szkoły Branżowej I Stopnia – 26. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej uczyć się będzie 386 uczniów, w tym 92 pierwszoklasistów. Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni zaś wybrało 65 pierwszaków. W sumie w tej szkole wiedzę zdobywać będzie 260 uczniów.

Zasady w szkołach
Jak wiadomo pandemia koronawirusa wciąż trwa, w związku z tym w szkołach stosowane będą procedury mające na celu zapobieganie i przeciwdziałania COVID-19. Jak wyjaśnia Dariusz Fus-dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, w dużym skrócie, sprowadzać się one będą do stosowania przez uczniów oraz pracowników szkoły zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans oraz maseczki w częściach wspólnych szkoły. Będzie też oddzielne wejście do szkoły i wyjście ze szkoły, ruch jednokierunkowy na terenie placówki, wietrzenie sal lekcyjnych na przerwach oraz zajęcia sportowe na zewnętrznych obiektach sportowych, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Również w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej uczniowie będą musieli pamiętać o kilku ważnych zasadach. - W związku z panującą pandemią koronawirusa w naszej szkole obowiązują przepisy związane z zachowaniem bezpieczeństwa, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 – mówi Grażyna Pełka-dyrektor ZST. - Wśród nich jest kilka głównych, które uczniowie bezwzględnie powinni przestrzegać przebywając w placówce - zaznacza. Jest to przede wszystkim obowiązkowa dezynfekcja rąk, używanie maseczek we wspólnych pomieszczeniach szkoły oraz zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się również, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem. Dyrektor Grażyna Pełka przypomina także, że do szkoły może przybyć uczeń/pracownik bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.