Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 08:18

Kolbuszowa

 

Aktualności

Uczniowie z kolbuszowskiego ZST najlepsi!

18-06-2018
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. z Kolbuszowej zajęli pierwsze miejsce w finale II edycji Konkursu „Szkoła wolna od używek”.
 
W piątek (15 czerwca) podczas finału II edycja Konkursu „Szkoła wolna od używek” Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz dali się porwać wspaniałej młodzieży z Kolbuszowej w prozdrowotną podróż magicznym samochodem. To właśnie tym autem zwycięski zespół przyjechał zaprezentować swój projekt edukacyjny pn. „Kreatorzy Teraźniejszości”, pokazujący zgubne skutki palenia papierosów i picia alkoholu.
 
Jak dbać o miłość?
Wszyscy wiemy jak trudno rozmawiać z młodzieżą o alkoholu czy narkotykach. Przekonać, że picie alkoholu czy palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich, ale również na zdrowie ich dzieci, o których jeszcze nawet nie myślą. Starając się wesprzeć nauczycieli w tym trudnym zadaniu Państwowa Inspekcja Sanitarna, od 2013 roku, realizuje program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Program skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat i ma wzbudzić u młodych ludzi refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość. W programie tym, już od kilku lat czynnie bierze udział Zespół Szkół Technicznych z Kolbuszowej. Młodzi ludzie w ten sposób aktywnie podejmują promocję i edukację w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz promują działania, mające wpływ na kształtowanie prozdrowotnych nawyków i asertywnych postaw w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.
 
Zwycięski zespół
Podczas tegorocznej edycji Konkursu uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej: Patryk Całka, Szymon Całka, Adrian Hałka, Filip Jagodziński, Mikołaj Łakomy, Łukasz Płaza, Fabian Skura, Tomasz Witas i Maksymilian Rudny wraz z nauczycielką Dorotą Markusiewicz, pedagogiem szkolnym Martą Posłuszny oraz koordynatorką wszystkich działań panią Barbarą Szafraniec opracowali i wykonali projekt edukacyjny, którego tematem było przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych takich jak: dopalacze, alkohol czy tytoń, nadając mu tytuł „Kreatorzy teraźniejszości”. Ich projekt był na tyle dobry, że spośród wielu pomysłów z całej Polski do ścisłego finału zakwalifikowali się uczniowie z: Kolbuszowej, Sichowa Dużego oraz Nowego Tomyśla.  
 
Wielość działań
To właśnie te trzy zespoły, 15 czerwca, w obecności Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego prezentowały swoje projekty, mające na celu przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych. Na czym dokładnie polegał kolbuszowski projekt? Jak tłumaczą realizatorzy przedsięwzięcia projekt powstał w oparciu o aktualną wiedzę na temat zachowania się młodzieży w miejscach publicznych w Kolbuszowej, uzyskaną na podstawie udzielonych wywiadów przez służby porządkowe miasta. W związku z powyższym grupy przeprowadziły wywiady z: Komendantem Straży Miejskiej w Kolbuszowej Grzegorzem Dzimierą, Dyrektorem Działu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Andrzejem Andrysiem, Oficerem Prasowym Komendy Powiatowej Policji Jolantą Skubisz-Tęczą, nauczycielami oraz uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Służby porządkowe miasta, zauważając problem, wspierały podjętą inicjatywę m.in. poprzez częstsze interwencje na terenie miasta. W szkole zorganizowano spotkanie z sierż. Beatą Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, która uświadomiła uczniom negatywne skutki picia alkoholu i stosowania innych używek oraz zwróciła uwagę na odpowiedzialność prawną za zaśmiecanie terenu i stosowanie używek w miejscach publicznych.
 
Plakaty
Ponadto, w ramach projektu, uczniowie ZST wystosowali do Burmistrza Kolbuszowej pismo, w którym zwrócili się z prośbą o wyrażenie zgody na umieszczenie plakatów na tablicach informacyjnych na terenie Kolbuszowej. Inna grupa uczniów natomiast zaprojektowała i wydrukowała plakaty. Po uzyskaniu zgody od władz miasta kolejna grupa uczniów wykonała plan dotyczący rozmieszczenia tablic. Wystosowano również pismo do Komisji Zwalczania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej z prośbą o wsparcie finansowe na wykonanie tablic informacyjnych oraz wydrukowanie plakatów i ulotek. Ponadto w szkole zorganizowano konkurs w ramach kampanii antyalkoholowej, antynikotynowej, antynarkotykowej i antydopalaczowej.
 
Wśród mieszkańców
Uczniowie wykonali prace plastyczne i zaprezentowali następstwa społeczne i zdrowotne sięgania po używki, przeprowadzili akcję uświadamiającą wśród pozostałej młodzieży szkolnej oraz zaproponowali alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Grupa realizująca projekt wyszła na teren miasta z akcją informującą społeczeństwo o narastającym problemie nadużywania alkoholu, papierosów, narkotyków oraz zaśmiecania przestrzeni publicznej przez młodzież spędzającą czas w samochodach. Inicjatywa ta polegała na rozdawaniu ulotek przechodniom oraz przekazaniu krótkiej informacji na temat wskazanego w projekcie problemu społecznego. Łącznie informacja o projekcie dotarła bezpośrednio do 514 osób.
 
Kreatywna młodzież
W finale konkursu w Warszawie zwycięskim zespołom nagrody wręczyli: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, który zwrócił się do zwycięzców słowami: „Nie ma lepszego sposobu na zaangażowanie młodzieży i zwiększenie ich świadomości niż ich samodzielna i zespołowa praca. W młodzieży jest tak dużo pomysłów i tak dużo kreatywności, że jeżeli da im się dobre ramy, jeżeli pedagog/opiekun potrafi w nich zaszczepić chęć do działania i odpowiednio to wypielęgnować to powstają wspaniałe owoce – takie jak w dzisiejszym dniu mieliśmy przyjemność oglądać”.
Opr. B. Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo