Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 22:22

Uczniowie z Weryni w Wielkiej Brytanii

03-07-2015
Szesnastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych z Weryni, przez trzy tygodnie, szlifowała język angielski i nabierała nowych doświadczeń, uczestnicząc w zagranicznej praktyce. Wyjazd uczniów na praktykę do Wielkiej Brytanii możliwy był dzięki uczestnictwu szkoły w programie ERASMUS+.

- Jestem jednym z grona szesnastu uczniów, którzy zakwalifikowali się na trzytygodniowe praktyki w Wielkiej Brytanii - mówi z dumą Mikołaj Głos, uczeń klasy II w zawodzie technik architektury krajobrazu. - Odbywały się one w ramach programu Erasmus+, a dokładniej projektu „Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie” – dodaje.

Przygotowania
Na praktyki zagraniczne wyjechali uczniowie kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, handlowiec oraz technik żywienia. Uczniowie ZSAE do wyjazdu przygotowywali się niezwykle starannie. - Przed wyjazdem uczestniczyliśmy w kursie pedagogiczno-kulturowo-językowym, w trakcie którego szlifowaliśmy umiejętności językowe oraz poznawaliśmy kulturę Wielkiej Brytanii – opowiada Mikołaj. - Nie wiem jak inni, ale ja w noc poprzedzającą wyjazd praktycznie w ogóle nie zmrużyłem oka. Perspektywą wyjazdu na trzy tygodnie była niezwykle ekscytująca – wspomina nasz rozmówca. - Wylecieliśmy z lotniska w Lublinie, a lądowaliśmy na lotnisku Stansted w Londynie - dodaje.

Co było potem?
Jak przyznaje Mikołaj najtrudniejsze były początki pobytu, do momentu przełamania bariery językowej. Potem było tylko lepiej. Miejscem pracy uczniów kierunków żywieniowych były restauracje, handlowcy natomiast pracowali w British Heart Fundation, a architekci umiejętności związane z aranżacją i pielęgnacją roślin ozdobnych doskonalili w ogrodach. Po pracy nie zabrakło również czasu na wypoczynek. - W nagrodę wyjechaliśmy na wycieczkę do Londynu i Liverpool'u. Londyn był spełnieniem moich marzeń. Zobaczyliśmy najsłynniejsze zabytki jak np. Big Ben, kościół św. Małgorzaty czy Pałac Buckingham. Liverpool okazał się miastem równie pięknym i atrakcyjnym – wspomina Mikołaj. Uczniowie odwiedzili również Walię.

Korzyści
Jak mówi Mikołaj praktyka zawodowa za granicą przyniosła wiele korzyści. - Nauczyliśmy się pracy w grupie oraz odpowiedzialności za powierzone nam zadania. Nabyliśmy nowe umiejętności zawodowe oraz przełamaliśmy wewnętrzny opór w posługiwaniu się językiem angielskim – wymienia. - Nagle okazało się, że radzimy sobie w różnych sytuacjach i teraz mogę powiedzieć, że cały świat stoi przed nami otworem – dodaje pewnie Mikołaj.

Kolejne wyjazdy
Wyjazd do Wielkiej Brytanii nie był jedynym wyjazdem zagranicznym, jaki w Zespole Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych został zorganizowany. - W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły wyjadą na dwa wyjazdy do Wielkiej Brytanii, w sumie weźmie w nim udział 32 osoby. Uczniowie będą również uczestniczyć w praktykach zawodowych w Turyngii w Niemczech – zapowiada Anna Kiwak, nauczycielka z ZSAE. W zagranicznych praktykach, a dokładniej we Włoszech uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Kolbuszowej.

Dwuletni projekt
Projekt „Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie”, napisany w ramach programu Erasmus+ i realizowany przez ZSAE w Weryni, dotyczy zorganizowania trzytygodniowego stażu zagranicznego połączonego z nauką języka angielskiego dla trzech grup uczniów, po 16 uczestników. Projekt skierowany jest do uczniów technikum w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kelner.
Zagraniczne staże mają pomóc uczniom ZSAE uzyskać większą mobilność i doświadczenie zawodowe na rynku krajowym i europejskim. Celem projektu jest praktyczne poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów w trakcie zajęć szkolnych, nabycie nowych umiejętności i kompetencji w zakresie ekonomii, handlu, żywienia i kształtowania krajobrazu oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce.
B. Żarkowska