Dziś jest: Czwartek, 2.5.2024 12:51

Uczniowie za granicą

04-10-2022
Osiemnaścioro uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej bierze udział w stażach zawodowych w Malmo (Szwecja). Tymczasem ich koledzy z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni wyruszyli w podróż do Irlandii.

W szwedzkim wyjeździe uczestniczą uczniowie technikum budownictwa i usług fryzjerskich. Młodzież zdobywa nową wiedzę i doświadczenia, a także poznaje szwedzkie zabytki i kulturę. - W kolejnych dniach praktyk zawodowych wielu z nas zobaczyło sprzęt, używany w pracy i technologie, których do tej pory jeszcze nie znaliśmy – mówią uczestnicy wyjazdu. Młodzież odwiedziła m.in. Kopenhagę. Spacerując po stolicy Danii zobaczyła m.in. ratusz oraz zimową rezydencję królewską Amalienborg, której strzeże straż pałacowa. - Widzieliśmy też pałac Christiansborg, który przez 800 lat był miejscem sprawowania władzy królewskiej. Obecnie jest tam muzeum, siedziba Sądu Najwyższego oraz Parlamentu Danii. Widzieliśmy Marmurowy Kościół z kopułą, przypominającą bazylikę na Watykanie oraz wiele ciekawych historycznie budynków – wymieniają uczniowie.

Z kolei staż zawodowy w Irlandii spędza 14-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni. Młodzież przez trzy tygodnie będzie mieszkać u irlandzkich rodzin i pracować w lokalach gastronomicznych, firmach handlowych, a także szkółkach roślin. Ich wyjazd poprzedzony był kursem języka angielskiego oraz serią szkoleń: bhp, pedagogicznym, kulturowym oraz zawodowym.
Opr. B. Żarkowska