Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 12:05

Ułamki sekund – spotkanie z młodzieżą

21-10-2021
We wtorek (19 października) młodzież z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszami Służby Więziennej. Zajęcia profilaktyczne, w jakich uczniowie wzięli udział z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Rzeszowie przeprowadzili dla uczniów najstarszych klas wyjątkową lekcję wychowawczą. Jej celem było pokazanie, w jak łatwy sposób można wejść w konflikt z prawem, kiedy nieodpowiedzialnie podejmuje się swoje wybory.

Wybory pod presją otoczenia
Istotą spotkania był fakt przedstawienia młodzieży pozytywnych wzorców zachowania, przykładów i możliwości realizowania swoich obowiązków i pasji w życiu. Młodzież przekonała się, że często ułamki sekund, wybór pod tzw. presją otoczenia, chęć zaimponowania „kolegom” mogą mieć przykre konsekwencje do końca życia.

Punkt zwrotny
Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu, autorstwa jednego z funkcjonariuszy SW, zatytułowanego „Za pięć dwunasta”. Został on zrealizowany w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Ekranizacja opowiada o życiu więźnia przebywającego ponad 30 lat w zakładzie karnym. Główny bohater filmu – Zyga jest człowiekiem napełnionym złem, twardym i niezłomnym recydywistą, który nie utrzymuje żadnych kontaktów z bliskimi. Pewnego dnia w życiu głównego bohatera następuje punkt zwrotny. Osadzony uczestniczy w zajęciach kulturalno – oświatowych, oglądając film na temat relacji z bliskimi. Zyga po obejrzeniu filmu doświadcza ogromnych emocji. Decyduje się napisać bardzo emocjonalny list do swojej matki, z którą od wielu lat nie utrzymywał kontaktu. Po dwóch tygodniach otrzymał odpowiedź, która zmieniła jego życie…

Dobre wybory
Z pewnością zajęcia skierowane do młodzieży i uświadamiające im konsekwencje, wynikające z podjęcia złych wyborów życiowych są niezwykle ważną lekcją. Nierzadko są to drobne wybory, niosące skutek na całe dalsze życie. A jakiego wyboru dokonają młodzi ludzie? Wszystkim uczestnikom zajęć życzymy samych dobrych wyborów.
Opr. B. Żarkowska na podstawie materiałów mjr. M. Słysza
Fot. sierż. M. Basiak