Dziś jest: Środa, 1.5.2024 08:59

Uroczyste obchody 88 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11 Listopada 2006

17-11-2006

W dniu 11 Listopada 2006 roku z inicjatywy Starosty Kolbuszowskiego Bogdana Romaniuka i Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby, obchodziliśmy 88 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od porannego capstrzyku Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury po kolbuszowskich ulicach miasta. Następne uroczystości obchodzono na cmentarzu parafialnym, a po wspólnej modlitwie, którą poprowadził Ks. Kapelan Ryszard Kiwak władze państwowe: Poseł na Sejm Zbigniew Chmielowiec i Senator Mieczysław Maziarz, a także Starosta Kolbuszowski Bogdan Romaniuk, Wicestarosta Waldemar Macheta, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Zastępca Burmistrza Marek Gil oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych, partii, organizacji społeczno- politycznych i szkół złożyli kwiaty na grobach Powstańców Listopadowych, Styczniowych i Ks. Ludwika Ruczki- Ojca Sybiraków.

Po wspólnej modlitwie i krótkiej refleksji, uczestnicy obchodów poprowadzeni przez orkiestrę dętą przemaszerowali do Kościoła Parafialnego p.w. Wszystkich Świętych, gdzie w intencji Ojczyzny i mieszkańców ziemi kolbuszowskiej odprawiona została uroczysta Msza Św. Homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Tyburowski, który nawiązał do wydarzeń 1918 roku, heroizmu i patriotyzmu Polaków w walce o niepodległość, a także gorliwości narodu polskiego w wiarę chrześcijańską. Po zakończonym nabożeństwie, we wspólnym pochodzie ulicami miasta poczty sztandarowe wraz z uczestnikami mszy św. udali się do Miejskiego Domu Kultury na okolicznościową akademię. W sali widowiskowej kolbuszowskiego MDK, przybyłych gości przywitał Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.

Podczas uroczystości, strzelcom: Karolinie Kłosińskiej, Katarzynie Panek, Rafałowi Zawisza, Dawidowi Łabądź członkom Drużyny Strzeleckiej „Strzelec” z rąk Burmistrza Kolbuszowej wręczone zostały awanse na wyższy stopień.

Z okazji Święta Niepodległości młodzież z Gimnazjum nr 1 im. 11 Listopada w Kolbuszowej przygotowała montaż poetycki, opierający się na faktach i wydarzenia lat niewoli Polaków. Na zakończenie słowa podziękowania wyrazili zaproszeni goście na czele z Posłem Zbigniewem Chmielowcem i Senatorem Mieczysławem Maziarzem.