Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 13:56

Uroczyste otwarcie wystawy „Ojciec Święty w sprawie najmniejszych” nt. obrony życia poczętych dzieci

28-03-2006

Dnia 23 marca 2006 roku z okazji Narodowego Dnia Życia, w Galerii „220” Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pn. „Ojciec Święty w sprawie najmniejszych” nt. obrony życia poczętych dzieci.

Wystawa ta została opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wychowawców w Krakowie. Warto dodać, że była ona w 2005 roku prezentowana w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Na prośbę Bogdana Romaniuka, starosty kolbuszowskiego, wystawa została wypożyczona na okres od 8 marca 2006 r. do 8 czerwca 2006 r. do powiatu kolbuszowskiego.

Uroczystość rozpoczęła Katarzyna Cesarz, inspektor ds. Promocji i Kultury w powiecie kolbuszowskim. Następnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, pod kierunkiem nauczycielki LO Marzeny Styga przygotowali część artystyczną, wprowadzając wszystkich w klimat narodzin, dorastania i życia każdego człowieka.

Całość prowadziła Elżbieta Wróbel, sekretarz powiatu, która przywitała wszystkich zaproszonych gości.

Głos zabrali: Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski; Barbara Frączek, była posłanka IV kadencji Sejmu RP, a obecnie prezes Stowarzyszenia SOS Życie oraz Mieczysław Maziarz, senator RP. Po wystąpieniach zaproszonych gości, starosta Bogdan Romaniuk uroczyście otworzył wystawę.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Józefa Kowalik, prezes Fundacji SOS; Zofia Daniec, współpracownik Ruchu Obrony Życia; Waldemar Macheta, wicestarosta kolbuszowski; Józef Kardyś, przewodniczący Rady Powiatu; Stanisława Stec, członek zarządu powiatu i przewodnicząca Komisji ds. Promocji, Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Kolbuszowskiego; Mieczysław Margański, komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej; Kazimierz Rogala, prezes Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego w Przyłęku, a zarazem główny sponsor wystawy; Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ w Kolbuszowej; Kazimierz Kriger, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa; Radni powiatu: Grzegorz Romaniuk i Marian Zieliński; Wanda Jasińska, dyrektor LO w Kolbuszowej; Stanisław Kosiorowski, prezes Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych; dr Barbara Wolny, nauczyciel konsultant Oddziału PCEN w Tarnobrzegu; dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu kolbuszowskiego, a także licznie zgromadzeni pracownicy kolbuszowskiego starostwa.

Po uroczystym otwarciu zaproszeni goście wpisali się do pamiątkowej kroniki galerii, a następnie udali się na poczęstunek.

Dziesięć plansz formatu 150 cm x 100 cm przedstawia m. in. wypowiedzi Papieża Jana Pawła II związane z obroną życia oraz podstawowe informacje na temat rozwoju dziecka przed narodzeniem. Jedna z plansz przypomina akty prawne chroniące życie nienarodzonych dzieci.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się i pomagali nam przy opracowywaniu wystawy, a w szczególności głównemu sponsorowi Kazimierzowi Ragala, prezesowi Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego w Przyłęku.

Wystawę będzie można jeszcze zobaczyć:

24 marca - 7 kwietnia – w Gminnym Gimnazjum w Raniżowie.

10 kwietnia – 21 kwietnia – w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

24 kwietnia – 12 maja – w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskich.

15 maja – 26 maja – w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim

29 maja – 30 maja – w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej.

31 maja – 1 czerwca – w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

2 – 5 czerwca - w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

Serdecznie zapraszamy!