Dziś jest: Piątek, 29.3.2024 13:08

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej I Powiatowego Konkursu na Ludowe Akcesoria Wielkanocne

25-04-2006

W dniu 20 kwietnia 2006 roku w Galerii ”Centrum”, mieszczącej się w kolbuszowskim Starostwie Powiatowym, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej I Powiatowego Konkursu na Ludowe Akcesoria Wielkanocne, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w ramach programu INTERREG IIIC ADEP pt. "Tradycje naszej ziemi - ciągłość i trwanie..."..

Uroczystość rozpoczęła Katarzyna Cesarz, inspektor ds. promocji i kultury w powiecie kolbuszowskim, która oficjalnie przywitała wszystkich laureatów konkursu i zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Waldemar Macheta, wicestarosta kolbuszowski; Grzegorz Romaniuk, radny powiatu kolbuszowskiego, a także Jolanta Dragan, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Na wernisaż przybyli m. in.: Elżbieta Wróbel, sekretarz powiatu; Wojciech Dragan, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz młodzi laureaci konkursu wraz z opiekunami.

Etnograf Jolanta Dragan odczytała protokół z obrad jury I Powiatowego Konkursu na Ludowe Akcesoria Wielkanocne, sporządzony w dniu 12 kwietnia 2006 roku. Jury obradowało w składzie: przewodnicząca: Jolanta Dragan; członkowie: Wojciech Dragan i Katarzyna Cesarz, którzy przeglądnęli 188 prac 168 uczniów z 18 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu kolbuszowskiego (nie było prac ze szkół ponadgimnazjalnych). Oceny dokonano w następujących kategoriach: ozdoba (kompozycja wielkanocna) i palma wielkanocna. Jolanta Dragan zapewniła, iż w ocenie prac jury brało pod uwagę zgodność z kulturą i tradycją lasowiacką oraz estetyczne wykonanie prezentowanych prac.

Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii ozdoba (kompozycja wielkanocna):

I Nagroda - nie przyznano.

II Nagroda – Michał Kiełb, z I klasy Szkoły Podstawowej w Mazurach (za koszyk z pisankami).

II Nagroda - Kamila Kobylarz, z I klasy Szkoły Podstawowej w Zielonce (za kompozycję z ciasta).

III Nagroda - Aleksandra Pełka, z IV klasy Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej (za koszyczek z bibuły i pisanki).

III Nagroda - Bartosz Cebula, z III klasy Szkoły Podstawowej w Spiach (za kartki świąteczne).

III Nagroda - Zuzanna Salwik, z III klasy Szkoły Podstawowej w Hadykówce (za koszyczek ze świąteczną „święconką”).

Wyróżnienia: Barbara Halibożek, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim (za pisankę skrobankę); Katarzyna Lis, klasa II Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim (za koszyczek z pisankami z sznurków bibuły); Kamil Drzał, klasa III Zespołu Szkół w Dzikowcu (za pisanki).

W kategorii palma wielkanocna:

I Nagroda - nie przyznano.

II Nagroda – Sylwia Michalik, z IV klasy Szkoły Podstawowej w Zielonce.

II Nagroda – Agnieszka Popek, z II klasy Gminnego Gimnazjum w Raniżowie.

III Nagroda – Katarzyna Popek, z I klasy Gminnego Gimnazjum w Raniżowie.

III Nagroda – Katarzyna Bytkowska, z III klasy Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Dzikowcu.

Wyróżnienia: Piotr Sasor, klasa II Szkoły Podstawowej w Przyłęku; Anna Skowron, klasa VI Szkoły Podstawowej w Spiach; Aleksandra Siębor, klasa III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Dzikowcu; Krzysztof Rzeszutek, klasa III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Dzikowcu.

Po otwarciu wystawy, z rąk wicestarosty kolbuszowskiego Waldemara Machety i etnograf Jolanty Dragan, nastąpiło uroczyste rozdanie nagród oraz dyplomów Laureatom powiatowego konkursu.

Wicestarosta kolbuszowski wręczył na ręce państwa Dragan podziękowania za udział w jury oraz organizację I Powiatowego Konkursu na Ludowe Akcesoria Wielkanocne.

Po oglądnięciu wystroju świątecznego Starostwa, zebrani goście udali się na wspólny poczęstunek.

Nagrody  dla Laureatów Konkursu zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Starostwa, MKL, Urzędu Gminy Dzikowiec, Urzędu Gminy Raniżów oraz Urzędu Gminy w Majdanie Królewskim. Dziękujemy!

Prace pokonkursowe laureatów i uczestników I Powiatowego Konkursu na Ludowe Akcesoria Wielkanocne można podziwiać w Galerii ”Centrum” kolbuszowskiego starostwa do 30 kwietnia 2006 roku.