Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 15:05

Uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych i rękodzieła artystycznego uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy

02-03-2006

Dnia 21 lutego 2006 roku w Galeriach: "220" i "Centrum" kolbuszowskiego starostwa, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych i rękodzieła artystycznego uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej.

Uroczystość rozpoczęła Katarzyna Cesarz, inspektor ds. promocji i kultury w powiecie kolbuszowskim, która oficjalnie przywitała wszystkich przybyłych gości.

Następnie głos zabrał starosta kolbuszowski Bogdan Romaniuk, który wręczył na ręce Marka Chmielowca, kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej gratulacje za efektywną terapię i działalność z podopiecznymi z powiatu kolbuszowskiego uczestniczących w zajęciach ŚDP oraz podziękowania dla terapeutek Barbary Pawłowskiej i Anny Bogdan za efektywną terapię i organizację wystawy prac plastycznych i rękodzieła artystycznego podopiecznych uczestniczących w zajęciach ŚDS, a także podziękowania dla Uczestników i Pracowników ŚDS w Kolbuszowej za wystawienie prac plastycznych i rękodzieła artystycznego w Galeriach starostwa.

Po uroczystym otwarciu glos zabrali: Marek Chmielowiec, kierownik ŚDS w Kolbuszowej; Waldemar Macheta, wicestarosta kolbuszowski; Stanisława Stec, członek zarządu powiatu i  przewodnicząca Komisji ds. Promocji, Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Kolbuszowskiego; Dariusz Bździkot, członek zarządu powiatu, a także Daniel Jakubowski, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej.

Jednocześnie w nowo powstałej mieszczącej się we wschodnim skrzydle budynku  kolbuszowskiego starostwa "Galerii Komunikacji Społecznej" otwarto stałą wystawę Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zorganizowaną w ramach programu INTERREG IIIC ADEP pt. "Tradycje naszej ziemi - ciągłość i trwanie...". Podziękowania za zorganizowanie stałej wystawy odebrał z rąk starosty Bogdana Romaniuka - Wojciech Dragan, pracownik MKL w Kolbuszowej.

Na uroczyste otwarcie przybyli: Elżbieta Wróbel, sekretarz powiatu; Małgorzata Mokrzycka-Kwaśnik, skarbnik powiatu; Maria Czepiela, inspektor w Wydziale Organizacyjnym; dr Barbara Wolny, nauczyciel konsultant Oddziału PCEN w Tarnobrzegu; Grzegorz Romaniuk, radny powiatu; Jan Mazurkiewicz, pracownik MKL w Kolbuszowej; pracownicy starostwa oraz licznie zgromadzeni uczestnicy ŚDS i WTZ w Kolbuszowej.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla osób przewlekle chorych psychicznie, które nie wymagają leczenia szpitalnego oraz osób upośledzonych umysłowo. Podstawowym zadaniem ŚDS jest przede wszystkim podtrzymanie w dobrej kondycji psycho-fizycznej (pomimo istniejącej choroby) i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Realizowane jest to poprzez: terapię zajęciową, treningi, poradnictwo psychologiczne, rehabilitację ruchową oraz opiekę pielęgniarską. Prowadzony jest również program kształtowania umiejętności spędzenia wolnego czasu. Efekty terapeutyczne i rehabilitacyjne można zauważyć w osobistych dokonaniach i osiągnięciach podopiecznych np.: podjęciu pracy, twórczości artystycznej i literackiej, zdobywaniu medali i wyróżnień na licznych zawodach sportowych dla osób niepełnosprawnych.

Wystawę prac plastycznych i rękodzieła artystycznego uczestników ŚDS w Kolbuszowej można podziwiać w Galerii”220” i "Centrum" kolbuszowskiego starostwa do 7 marca 2006 roku.