Dziś jest: Piątek, 3.5.2024 14:57

Uroczyste ślubowanie kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego

27-02-2024
Piątek – 23 lutego – był wyjątkowym dniem dla 29 kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Tego dnia złożyli oni uroczyste ślubowanie.

W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli im rodzice, wychowawcy, przedstawiciele Wojska Polskiego: płk Artur Chapski – Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, ppłk Marek Ostrykiewicz – dowódca 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, ppłk Mariusz Kseń – Komendant Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba oraz  ppłk Witold Witkowski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu; przedstawiciele Województwa Podkarpackiego -  Wicewojewoda Wiesław Buż, Wicemarszałek Ewa Draus; przedstawiciel uczelni wyższej – prof. dr hab. Jerzy Posłuszny – Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej; przedstawiciele Samorządu Powiatu Kolbuszowskiego ze Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem i Przewodniczącym Rady Powiatu Mieczysławem Burkiem oraz zaproszeni goście.

Gotowość do służby
- Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r., ponieważ jest dniem, który już na trwale zapisze się w historii naszej szkoły - mówiła Grażyna Pełka – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. – Dzisiaj spotykamy się tutaj, aby świętować akt oddania, honoru i gotowości dla służby dla naszej ojczyzny pierwszego rocznika kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego. Uroczystość ta wzbudza dumę i wzruszenie wśród wszystkich naszych uczniów, nauczycieli, rodziców oraz całej społeczności zarówno szkolnej, jak i lokalnej – dodała.

Ślubowanie
- Drodzy kadeci, wkraczacie dziś na szlachetną ścieżkę służby, która wymagać będzie od Was nie tylko odwagi i hartu ducha, ale także szacunku dla tradycji, dyscypliny oraz nieustającej nauki i doskonaleniem siebie. Wasza droga będzie pełna wyzwań i prób, ale również będzie obfitować w niezapomniane doznania i triumfy - mówiła dyrektor Grażyna Pełka. - Wasze ślubowanie to moment, który nawiązuje do tradycji służby dla kraju i jest odniesieniem do Patrona Szkoły. To nie tylko zobowiązanie do oddania czci naszym narodowym bohaterom, wartościom i ideałom, ale także wyraz determinacji, gotowości do poświęceń oraz niezachwianej wiary w to, drodzy kadeci, że praca i poświecenie przyniosą rezultaty – mówiła Grażyna Pełka podczas piątkowej uroczystości.
Uroczyste ślubowanie złożyło 29 uczniów OPZ. Na sztandar ślubowanie złożyli kadeci: Hubert Magda, Oliwier Fudali, Emilia Muchowska oraz Milena Róg.

Musztra i sprzęt
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani obejrzeli pokaz musztry paradnej wykonanej przez żołnierzy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Obecni byli także rekruterzy z Wojskowego Centrum Rekrutacji z Mielca oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej oraz żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przygotowali pokaz sprzętu policyjnego, wojskowego i strażackiego.