Dziś jest: Poniedziałek, 20.5.2019 05:41

Kolbuszowa

 

Aktualności

Uroczystość patriotyczna w Niwiskach i Kolbuszowej

13-06-2018
Setki mieszkańców powiatu kolbuszowskiego oraz okolic wzięło udział w Powiatowych Obchodach, upamiętniających Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości (10 czerwca). W uroczystości uczestniczyła również Premier Beata Szydło.
 
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się w Niwiskach złożeniem kwiatów w Kaplicy Rodziny Hupków, wspólną modlitwą oraz otwarciem wystawy, zatytułowanej „Jan Hupka – życie i dzieło”. Druga część uroczystości odbywała się już w Kolbuszowej i rozpoczęła ją uroczysta msza św., w której uczestniczyła m.in. Premier Beata Szydło, Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Kolbuszowski Jozef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oraz samorządowcy. Po wyjściu z kościoła, podczas przemarszu na rynek, Pani Premier serdecznie witała się z mieszkańcami powiatu kolbuszowskiego. Robiła z nimi pamiątkowe zdjęcia i składała autografy.
 
Zdecydowanie, skutecznie i stanowczo
Na scenie Premier Beata Szydło przywitana została chlebem i kwiatami, wręczonymi jej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kupna, ubranymi w lasowiackie stroje. Serdeczne słowa powitania skierował do niej poseł Zbigniew Chmielowiec. - Z ogromną radością witam Panią Premier w imieniu swoim, Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby oraz wszystkich tu zgromadzonych. Jest nam niezmiernie miło, że przyjęła Pani nasze zaproszenie i chce Pani wspólnie z nami uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach – powiedział, po czym dodał. - Pani Beata zawsze z entuzjazmem i pasją podchodzi do zadań, nie obawia się wyzwań. Zdecydowanie, stanowczo i skutecznie dąży do celu, rozumie drugiego człowieka – podkreślił poseł Chmielowiec. Parlamentarzysta zaznaczył, że wielu sukcesów nie byłoby dzisiaj, gdyby nie determinacja, zaangażowanie i pełne poświęcenia działania nakreślone i prowadzone przez Panią Premier Beatę Szydło. Z kolei Starosta Kolbuszowski wręczył Pani Premier herb Powiatu Kolbuszowskiego, wizerunek herbu Kolbuszowej przekazał jej również Burmistrz Kolbuszowej.
 
W jedności siła
Jednym z punktów niedzielnej uroczystości było wręczenie nagród laureatom IV Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej „Wolna i niepodległa”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Jego celem było kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, uwrażliwienie jej na tradycje narodowe, dziedzictwo kulturowe i historyczne, wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej, jak również promowanie idei patriotyzmu wśród młodzieży. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem sprawował Starosta Kolbuszowski. Uczestnicy konkursu, który zajęli pierwsze miejsce nagrody i pamiątkowe dyplomy odebrali z rąk Pani Premier Beaty Szydło, zwycięzcom drugich miejsc nagrody przekazywał Poseł Zbigniew Chmielowiec, laureaci trzecich lokat nagrody i dyplomy odbierali od Wojewody Podkarpackiej Ewy Leniart, zaś wyróżnieni obdarowywani byli przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
 
Silna rodzina
Po uroczystym wręczeniu nagród laureatom kilka słów do zebranych gości oraz mieszkańców powiatu skierowała Premier Beata Szydło. Na wstępie podkreśliła, że wydarzenia sprzed stu laty, kiedy po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i kiedy udało się odbudować polską państwowość, powinny nas wszystkich skłaniać do refleksji, że w budowaniu naszej wspólnej przyszłości pomóc może zjednoczenie. - Kiedy jesteśmy razem nie pokona nas nikt, kiedy jesteśmy razem możemy szczycić się naszymi osiągnieciami, myśleć o przyszłości, ale przede wszystkim powinniśmy próbować przełamywać wszystkie podziały, wszystkie te sprawy, które nas dzielą lub w jakiś sposób różnią - wskazywała. - To, że są różne zdania na różne tematy jest rzeczą naturalną. Szukanie kompromisu, umiejętne budowanie zgody jest sztuką największą. I to jest na pewno jedno z największych wyzwań, które przed nami stoi – zaznaczyła. Pani Premier mówiła o byciu wiernym tradycji, wartościom i zasadom, które wynosi się z domu rodzinnego. O byciu wiernym kulturze i wierze, w której zostaliśmy wychowani - my, nasi ojcowie, nasi dziadowie. Podkreśliła, że te wartości przetrwały dlatego, że budowały je polskie rodziny. - I to rodzina była ostoją tej myśli o suwerennej i wolnej Polsce. Dzisiaj chcemy bardzo jasno pokazać kierunek, którym zamierzamy podążać - to jest właśnie polska rodzina, bezpieczna, godnie żyjąca. Rodzina, która przechowuje tradycje, która buduje naszą teraźniejszość i dzięki której Polska w przyszłości będzie się bardzo dobrze rozwijać i będzie krajem bezpiecznym, naszym wspólnym domem – dodała.
 
Patriota z Kolbuszowej
Pani Premier wspomniała również o tym, że z Kolbuszowej wywodzi się wielki patriota, który zrobił dużo dobrego dla polskich rolników, dla Małopolski i Galicji, a mianowicie Jan Hupka. Pogratulowała organizatorom niedzielnych uroczystości za przywoływanie wydarzeń historycznych, które są nauką dla kolejnych pokoleń. - To jest wielka wartość, z której powinniście być dumni – zaznaczyła. - Chcę jeszcze raz pogratulować wszystkim laureatom konkursu, podziękować tym, którzy byli jego organizatorami. Życzę Państwu dobrej niedzieli, dobrego świętowania i wszystkiego dobrego dla całej Kolbuszowej i całego powiatu kolbuszowskiego – dodała na koniec Pani Premier.   
 
Tarcza Niepodległościowa
Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było wbicie pamiątkowego gwoździa w Tarczę Niepodległościową, zaprojektowaną na okoliczność jubileuszu Stulecia przez Polskę Niepodległości, wykonaną na wzór Tarczy Legionów przez rzeźbiarza pochodzącego z Mazurów Benedykta Popka i ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Motywem przewodnim tarczy jest herb powiatu kolbuszowskiego. Tarcza zostanie wyeksponowana w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej.
 
Widowisko historyczne
Następnie zebrani obejrzeli widowisko historyczne „Od Austro-Węgier do Polski Niepodległej: rok 1918 w Kolbuszowej”. Rozpoczął je wjazd dra Jana Hupki do Kolbuszowej, który poruszał się zabytkowym samochodem pochodzącym z lat 20. Na płycie rynku czekał już na niego Marcin Osiniak, następnie obaj przeszli wzdłuż szpaleru utworzonego przez kolbuszowskich Strzelców i harcerzy, na scenę. W rolę dra Jana Hupki wcielił się aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Wojciech Kwiatkowski, zaś rolę Marcina Osiniaka odegrał jego wnuk Jerzy Osiniak, którego ojciec Wacław (1898-1976) był legionistą, a następnie żołnierzem 1920 roku.
 
Balony poszybowały w górę
W dalszej kolejności byliśmy świadkami usunięcia godła austro-węgierskiego zawieszonego na scenie i symbolicznego przejęcia władzy poprzez zawieszenie polskiego godła. Rolę w tej inscenizacji odegrali: Andrzej Wesołowski - z zamiłowania kolekcjoner pamiątek historycznych dotyczących Kolbuszowej oraz jego syn Karol Wesołowski z wykształcenia historyk. W momencie, gdy wszyscy zebrani śpiewali pieśń patriotyczną „My, pierwsza brygada” harcerze wraz ze strzelcami wypuścili w powietrze 100 biało-czerwonych balonów. Podczas niedzielnej uroczystości obecna była również grupa rekonstrukcyjna Walhalla z Poznania, która zajmuje się rekonstrukcjami historycznymi. Patrole członków tej grupy spacerowały po rynku w mundurach austro-węgierskich i legionowych. Uroczystość zakończyła się koncertem orkiestr. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, węgierskie orkiestry:  Mezőkövesd Város Fúvószenekara oraz Emőd Város Fúvószenekara, jak również Krakowska Orkiestra Staromiejska.
Barbara Żarkowska  

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo