Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 15:14

Vivant professores

03-09-2020
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nominację dla Piotra Micka na tytuł profesora nauk rolniczych. Wydarzenie to miało miejsce 11 maja br.

Prof. dr hab. inż. Piotr Micek jest kolejnym absolwentem Zespołu Szkół w Weryni, który osiąga najwyższy tytuł naukowy. Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest żonaty i ma 2 dzieci.

Wielka duma z racji nominacji profesorskiej Piotra Micka ogarnęła środowisko osób związanych z Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. To wielka nobilitacja dla Szkoły, która może pochwalić się tak znamienitym absolwentem. Wszystko zaczęło się w Kolbuszowej, gdzie prof. Piotr Micek się urodził i gdzie ukończył Szkołę Podstawową nr 1. Następnie w latach 1983 – 1988 kształcił się w Zespole Szkół Rolniczych im. KEN w Weryni (obecnie Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni), w 5-letnim Technikum Hodowlanym. W tym okresie jego wychowawcą był mgr inż. Roman Rząsa, z którym udało mu się wygrać Wojewódzką Olimpiadę Wiedzy o BHP w Rzeszowie. Z kolei pod czujnym okiem mgr inż. Zofii Kwolek dwukrotnie reprezentował Szkołę w „Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych” z zakresu zootechniki. Został zwycięzcą tego konkursu na szczeblu międzywojewódzkim w Lublinie oraz finalistą na szczeblu ogólnopolskim w Olsztynie, uzyskując prawo wstępu na wyższą uczelnię rolniczą bez egzaminu.

Korzystając z uzyskanego prawa w 1988 r. prof. Piotr Micek rozpoczął studia wyższe w ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie na Wydziale Zootechnicznym. Studia ukończył w 1994 r. obroną pracy magisterskiej wykonanej w Katedrze Żywienia Zwierząt. W tym samym roku uzyskał stypendium Rządu Francuskiego i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Rennes we Francji (ENSA). W 1995 r. obronił pracę dyplomową i otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych (Diplôme d’Agronomie Approfondi) we Francji.

W kwietniu 1996 r. prof. P. Micek podjął pracę na stanowisku asystenta naukowego-dydaktycznego w Katedrze Żywienia Zwierząt Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę doktorską obronił w 2001 r. przed Radą Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki, specjalność żywienie zwierząt, uzyskał w 2009 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Przydatność żywieniowa ziarna krajowych gatunków i odmian zbóż dla przeżuwaczy".

Działalność naukowo-badawcza profesora obejmuje bardzo szeroki zakres i wiele zagadnień z obszaru związanego z przemysłem rolno-spożywczym. Podczas swojej pracy zawodowej uczestniczył w wielu badaniach, projektach, konferencjach i misjach naukowych. Współpracował z licznymi naukowcami z całego świata.

Ważną dziedziną działalności zawodowej prof. P. Micka był udział w pracach organizacyjnych na rzecz macierzystej Uczelni. Czynnie uczestniczył w pracach licznych senackich i wydziałowych komisji oraz komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji naukowych. Był członkiem lub przewodniczącym komitetu organizacyjnego 16 konferencji międzynarodowych, w tym m.in. International Conference on „Biotechnology and Welfare in Animal Husbandry” in conjunction with a Havemeyer Fundation (USA) Session “Fertility and Assisted Reproduction in Horses”, 15-16 June, 2015; Kraków, Poland.

Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i stopni naukowych. Dołączamy się do Pieśni Gaudeamus igitur, która wznosi okrzyki na cześć akademii i jej profesorów: „Vivat academia, vivant professores” (Niech żyje akademia, niech żyją profesorowie). Całe środowisko Zespołu Szkół Agrotechniczno -  Ekonomicznych w Weryni zalicza profesora Piotra Micka do najznakomitszych osobowości z pośród ponad 10 tys. absolwentów. Jest on również przykładem dla obecnych uczniów, że można osiągać sukcesy i satysfakcję dzięki wytrwałemu rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
(materiał zredagowany w oparciu o informację „Nominacje profesorskie 2020 - prof. dr hab. inż. Piotr Micek)
Opracowanie: Witold Cesarz