Dziś jest: , 28.4.2024 07:54

Warsztaty oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe w ramach projektu edukacyjnego pt. ,,Ekonomia na co dzień”

13-10-2023

W piękny jesienny dzień, w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni (5 października) dobry humor, radość i energia dopisywały uczestnikom projektu „Ekonomia na co dzień”. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach edukacji ekonomicznej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Całą zabawę, czyli warsztaty ekonomiczne oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe poprowadzili uczniowie z klasy 3 et. Celem przedsięwzięcia było propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,  nauka ekonomii poprzez zabawę oraz zachęcenie do kreatywnego myślenia.

Warsztaty ekonomiczne
Na początku uczestnicy projektu, czyli uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych oraz uczniowie klasy pierwszej ZSA-E w Weryni, kształcący się w Technikum w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali zostali podzieleni na trzy grupy i rozpoczęli warsztaty ekonomiczne. W pracowniach komputerowych mieli możliwość zapoznania się z zasadami pracy na programie magazynowo-sprzedażowym Subiekt GT, brali udział w  grze - ekonomiczne koło fortuny, poznali innowacyjne metody w procesie nauczania mind map ping oraz rozwiązywania magicznej zagadki i anagramów o treści ekonomicznej. W pracowni komputerowej uczniowie w grupach 3-4 osobowych rozwiązywali test ekonomicznych na platformie KAHOOT.

Drużyny w terenie
Najlepsza zabawa rozpoczęła się wraz ze startem drużyn w grach terenowych. Zawodnicy musieli jak najszybciej odwiedzić aż dzieiwęć punktów kontrolnych rozmieszczonych na terenie naszej szkoły. Zadania konkursowe były dla uczestników prawdziwym wyzwaniem. Każdy zespół  musiał wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami w zakresie współpracy w drużynie, wiązania teorii z praktyką oraz radzenia sobie ze stresem.  Przy rozwiązywaniu quizów, zadań, łamigłówek i logicznych zagadek  z dziedziny ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości należało wykazać się dużą kreatywnością oraz refleksem. Za nieprawidłowe wykonanie zadania drużyna musiała udać się do punktu karnego, aby zrealizować wylosowaną karę. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwała komisja konkursowa w składzie: Ewa Serafin, Urszula Szklarz, Paweł Serafin. Po wyczerpujących fizycznie i umysłowo zawodach, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny obiad. Na zakończenie tego niezwykłego, pełnego wrażeń dnia w otoczeniu pięknej przyrody odbyło się wręczenie przez Dyrektora szkoły nagród, upominków i podziękowań. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci materiałów edukacyjnych- pamięci przenośnych oraz sprzętu edukacyjnego - słuchawek. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Ewa Serafin